Co zmieni się po śmierci Królowej Elżbiety II? Brytyjczyków czekają nie tylko nowe znaczki czy banknoty

Nie żyje Królowa Elżbieta II, a to oznacza ogromne zmiany dla całego Zjednoczonego Królestwa. Dokładny przebieg zdarzeń reguluje tzw. operacja "London Bridge". Oto jak będą wyglądały najbliższe dni w Wielkiej Brytanii i nie tylko.

Działania, które zostały podjęte niezwłocznie po śmierci królowej to tzw. operacja "London Bridge". Zostały one opracowane już w 1952 roku, kiedy to Elżbieta II rozpoczynała rządy. Jak będą wyglądały najbliższe dni w Wielkiej Brytanii? 

 
Zobacz wideo Dziwne obyczaje panujące wśród rodziny królewskiej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Operacja "London Bridge". Zmiany czekają miliony Brytyjczyków 

Tuż po śmierci królowej, jej prywatny sekretarz Edward Young poinformował o tym fakcie obecną premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Później komunikat otrzymali sekretarz gabinetu, kilku najwyższych rangą ministrów i urzędników, rządy 15 państw, których głową jest królowa oraz 36 państw członkowskich Wspólnoty Narodów. Dopiero potem mogła zostać wywieszona tablica na bramie Pałacu Buckingham. 

Wówczas stacja BBC wstrzymała wszystkie programy i rozpoczęła transmisję programów newsowych oraz dokumentów ku pamięci królowej. Pasek informacyjny zmieniony został natomiast z czerwonego na czarny i pozostanie taki do dnia pogrzebu Elżbiety II

Znany już jest nowy król Wielkiej Brytanii. Kto obejmie tron po Elżbiecie II? 

Dzień po śmierci Elżbiety II, jej syn Karol, czyli następca tronu, wygłosi pierwsze orędzie jako król. Prawdopodobnie 73-latek zostanie mianowany Karolem III. Zaraz po tym wydarzeniu nowy król Anglii wyruszy w podróż po Zjednoczonym Królestwie, aby odwiedzić liderów każdego z państw oraz wziąć udział w nabożeństwach. Firmy, sklepy czy giełda zostaną zamknięte jako symbol hołdu i szacunku dla zmarłej królowej. 

 

Drugiego dnia trumna ze zwłokami królowej zostanie przetransportowana z Balmoral w Szkocji do pałacu Buckingham. Zarówno premier, jak i ministrowie uroczyście powitają trumnę. W kolejnych dniach poza oficjalnymi wizytami króla Karola w Edynburgu czy Irlandii Północnej odbędzie się próba konduktu żałobnego z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego. Będzie to dokładnie piątego dnia. 

W Westminster Hall odbędzie się nabożeństwo, a trumna z ciałem Elżbiety II będzie dostępna w Pałacu przez trzy kolejne dni. Kondolencje będą mogli wówczas złożyć również poddani. Szóstego dnia odbędzie się próba konduktu pogrzebowego.

Pogrzeb Królowej Elżbiety II. Jak będzie wyglądała uroczystość? 

Pogrzeb Królowej będzie mógł odbyć się dopiero 10-12 dni po jej śmierci. Wtedy też całe Zjednoczone Królestwo będzie miało dzień wolny od pracy, a giełda zostanie ponownie zamknięta. O godzinie 11:00 zacznie bić Big Ben, a chwilę później do wnętrza Katedry Westminsterskiej zostanie wniesiona trumna z ciałem Elżbiety II. 

Po uroczystości, w której weźmie udział ok. 2 tys. zaproszonych gości, trumna zostanie przewieziona do Zamku Windsor. Elżbieta II spocznie w Kaplicy św. Jerzego w grobowcu, w którym pochowany jest jej ojciec, król Jerzy VI.

Operacja "London Bridge" zakończy się jednak dopiero około rok po śmierci królowej. Dopiero wtedy będzie mogła nastąpić oficjalna koronacja Karola. Będzie to oznaczało także zastąpienie wizerunku Elżbiety II na monetach, banknotach, znaczkach czy paszportach. Ponadto hymn narodowy "God Save The Queen" zastąpi "God Save The King". 

 
Więcej o: