Ile dzieci miała Królowa Elżbieta II i o co chodzi z Misiem Paddingtonem? Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Cały świat przeżywa żałobę po śmierci królowej Elżbiety II, a na dworze królewskim właśnie rozpoczęła się tzw. operacja "London Bridge". Oto kilka ciekawostek z królewskiego dworu, m.in. o rodzeństwie i dzieciach królowej Elżbiety, oraz historii z misiem Paddingtonem.

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Rok wcześniej pochowała swojego męża Filipa, księcia Edynburga, który zaś zmarł w wieku 99 lat. Wielokrotnie czytamy, że "skończyła się pewna epoka". To pewne, jednak życie - również to na dworze królewskim, toczy się dalej. Właśnie rozpoczęła się specjalna operacja, zatytułowana "London Bridge". To oznacza, że Wielką Brytanię czekają zmiany. Królowa Elżbieta panowała aż 70 lat. Ile miała dzieci, ile rodzeństwa i jakie anegdotki związane z jej postacią warto zapamiętać? Oto zbiór ciekawostek, które uważamy za obowiązkowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Królowa Elżbieta pokroiła tort mieczem

Królowa Elżbieta II w młodości. W dniu koronacji miała zaledwie 26 lat

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Wówczas nikt nie spodziewał się, że wtedy jeszcze księżniczka za 26 lat zasiądzie na królewskim tronie. Jej ociec, książę Yorku, był drugi w klejce do królewskiego tytułu. Plany zmieniły się, kiedy w 1936 roku jej wuj abdykował, jednocześnie rezygnując z królewskich przywilejów. Po deklaracji, że Edward VIII od życia na królewskim dworze woli związek z rozwódką, stało się jasne, że to ojciec młodej księżniczki Elżbiety przejmie ten zaszczytny tytuł, a ona będzie następna. Śmierć ojca przyszła jednak przedwcześnie. Księżniczka miała 25 lat i wizja przejęcia korony była dla niej ogromnym wyzwaniem. Podjęła je, wywiązując się z tej misji, najlepiej jak potrafiła, przez okrągłe 70 lat. Przetrwała też rządy 14. premierów.

 

Królowa Elżbieta II: rodzeństwo. Ciekawostką jest też, ile miała dzieci

Królowa Elżbieta II miała siostrę, Małgorzatę. Księżniczka była młodsza od niej o cztery lata i przysparzała Jej królewskiej mości wielu trosk. Liczne związki, które nierzadko przebiegały w atmosferze skandalu, problemy z alkoholem i nieustannym paleniem tytoniu, a także zakazany romans z oficerem RAF-u, królewskim koniuszym, który nie tylko był od niej o 15 lat starszy, ale i... żonaty. Królowa Elżbieta II często strofowała niesforną gałązkę rodziny królewskiej, przez co między siostrami stosunki przez wiele lat były napięte. Małgorzata Windsor zmarła w lutym 2002 roku.

Królowa Elżbieta II urodziła czwórkę dzieci. Są nimi:

  • Karol III (ur. 14 listopada 1948), książę Walii, król Wielkiej Brytanii od 2022 roku.
  • Anna (ur. 15 sierpnia 1950), księżniczka królewska, żona Marka Phillipsa, następnie Timothy'ego Laurence'a.
  • Andrzej (ur. 19 lutego 1960), książę Yorku.
  • Edward (ur. 10 marca 1964), hrabia Wesseksu.

Królowa Elżbieta II i Miś Paddington to nie wszystko! Wystąpiła obok Jamesa Bonda

Królowa Elżbieta II zawsze zaskakiwała dystansem do siebie i poczuciem humoru. Wychodziła poza "królewskie ramy" wywołując uśmiech na twarzach całego świata. Niemal wszyscy Brytyjczycy zapamiętają, chociażby nagranie z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Widzimy na nim odtwórcę ostatniej roli Jamesa Bonda, Daniela Craiga, który wita się z królową, a po chwili oboje wsiadają do helikoptera. Niedawno, bo w obchody platynowego jubileuszu panowania Królowej Elżbiety II powstał równie zabawny filmik, na którym królowa pije herbatę w towarzystwie popularnej bajkowej postaci - Misia Paddingtona. W animowanym skeczu królowa przyznaje, że również chowa w swojej torebce kanapkę "na później", podobnie jak bajkowy bohater.

 
Więcej o: