Zauważyłaś plamy na majtkach? Sprawdź, czy to powód do zmartwień. Eksperci wyjaśniają przyczynę

Zauważyłaś plamy na majtkach i zastanawiasz się, czy to normalne? Zanim udasz się do lekarza, dowiedz się, o czym świadczą majtki odbarwione w kroku. To nie musi oznaczać nic złego.

Wiele kobiet zauważa plamy na swoich majtkach i zastanawia się, co one mogą oznaczać. Niestety jest to dla nich często powód do wstydu i nie poruszają tego tematu, nawet w gabinecie lekarskim. Spieszymy z pomocą. Majtki odbarwiające się w kroku nie są powodem do strachu. Wyjaśniamy, skąd biorą się plamy na majtkach i dlaczego nie są powodem do wstydu.  

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Plamy na majtkach – czy to normalne? 

Londyńskie Muzeum Waginy opublikowało niedawno zdjęcie, które odbiło się szerokim echem w Internecie. Na fotografii widniały bawełniane majtki odbarwione w kroku. Post został polubiony tysiące razy, a w komentarzach zaczęły pojawiać się historie kobiet, które zauważyły podobne plamy na swojej bieliźnie. Wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy to jednak normalne? 

Która z nas nigdy nie zauważyła przebarwionych majtek w kroku? Jest to całkowicie normalne i nie powinno powodować uczucia wstydu, ani obaw. Wszystkiemu "winna" jest po prostu chemia. Materiał, z którego uszyte są majtki prędzej czy później ma prawo się odbarwić, ponieważ barwniki tkaninowe mają zazwyczaj odczyn zasadowy. Oznacza to, że ich pH wynosi 6 lub więcej. Mogą one wchodzić więc w reakcję z wydzieliną z pochwy, której pH wynosi od 3,4 do 4,5, czyli ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny.  

Czy zauważyłaś jasne plamki na ciemnej bieliźnie? To normalne! Pochwa jest kwaśna i ma pH 3.8-4.5 – jest ono wystarczająco kwaśne, aby wybielić tkaninę. To nie są plamy z krwi ani upławów – materiał został wybielony przez doskonale zdrową pochwę’’ – napisał ekspert w poście Muzeum Waginy. 

Plamy na majtkach. Jak temu zapobiec? 

Odbarwienia w kroczu są całkowicie normalne i nie powinny powodować obaw, ani uczucia wstydu. Istnieją jednak sposoby, żeby ich uniknąć. Chcąc zaradzić plamom na majtkach, pierz bieliznę w zimnej wodzie. Niska temperatura spowalnia reakcję chemiczną. Innym prostym sposobem, jest także używanie wkładek higienicznych. Należy jednak pamiętać, żeby wybierać produkt wykonany z oddychającego materiału, żeby uniknąć ryzyka wystąpienia infekcji.  

Więcej o: