Emerytura po mężu będzie podwójna? Jest projekt ustawy. "Wreszcie jakieś światełko w tunelu"

Emerytura po mężu to potoczne określenie dla renty rodzinnej pobieranej przez wdowy. Jej wysokość od lat budzi jednak kontrowersje. Jest jednak szansa, że wkrótce może się to zmienić. Lewica złożyła bowiem projekt ustawy do Sejmu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Projekt ustawy "Bezpieczny Senior" trafił do Sejmu już pod koniec kwietnia. Jednym z jego założeń są zmiany w emeryturach po mężu. To szansa dla wdów na otrzymywanie wyższego niż dotychczas świadczenia. Jednorazowe dodatki nie stanowią bowiem długofalowej pomocy, jak podkreśliła przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Elżbieta Ostrowska. -  W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, gdyż ich emerytury są znacząco niższe. O 30 proc., a nawet 40 proc. niż świadczenia mężczyzn — cytuje Ostowską portal Strefa Biznesu. 

Emerytura po mężu 2022. Jakie kwoty wdowy otrzymują obecnie? 

Kobiety spełniające odpowiednie kryteria, mogą otrzymać rentę rodzinną po mężu, jeśli zrezygnują z własnego świadczenia. Wówczas ZUS w zależności od tego, ile uprawnionych złożyło wniosek, wypłaci: 

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Podwójna emerytura po mężu to pomysł Lewicy na poprawę sytuacji wdów 

Zgodnie z projektem ustawy "Bezpieczny Senior" Lewica chce wprowadzić model funkcjonujący np. w Niemczech czy Włoszech. Polega on na tym, że kobiety mogłyby wybrać, czy chcą zachować własne świadczenie powiększone o 25% świadczenia zmarłego małżonka, czy przejąć świadczenie zmarłego współmałżonka powiększone o 25% własnego świadczenia

W związku z tym, że marszałek Witek nie wprowadziła projektu pod obrady, Lewica zapowiada projekt obywatelski. Są one bowiem automatycznie wprowadzane pod obrady Sejmu. Ostateczna decyzja jak przekazał poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak, ma w tej kwestii zapaść jeszcze w tym miesiącu. - Klub się zbierze tuż przed zaplanowanym na połowę września pierwszym posiedzeniem Sejmu i wówczas, gdy będzie zielone światło dla tego pomysłu, zaczniemy przygotowywać nowy projekt ustawy. 

Emerytura po mężu do zmiany? W sieci zawrzało 

Pod ostatnim artykułem nasi czytelnicy wskazywali, że zmiany zdecydowanie są potrzebne: 

No wreszcie jakieś światełko w tunelu. Znając żółwie tempo naszych rządzących, to jeszcze poleży w zamrażarce. 
Ja pobieram swoją emeryturę i żeby przeżyć, cały czas dorabiam. Jestem zmęczona życiem. Mąż zmarł gdy miał 63 lata. Wszystkie składki ukradł ZUS. Bardzo się cieszę, że może trochę odzyskam
Całą emeryturę po śmierci męża powinna dostawać wdowa.
Wprowadźcie w końcu ustawę i nie kradnijcie wdowom ich pieniędzy w każdym demokratycznym kraju to wdową lub wdowiec jest spadkobiercą współmałżonka tylko nie w Polsce złodziejstwo w białych rękawiczkach.
Więcej o: