Jak i kiedy sadzić krokusy? Nie zwlekaj, a będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami

Krokusy to wciąż jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących wiosną. Pierwsze kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Sprawdź, kiedy sadzić krokusy, by móc cieszyć się dywanami w ogrodzie.

Po więcej podobnych artykułów zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

O niesłabnącej popularności krokusów świadczą tłumy turystów, którzy każdego roku odwiedzają tatrzańskie doliny, by podziwiać fioletowe łany kwiatów. Krokusy, czyli szafrany, uprawiane są jednak nie tylko jako rośliny ozdobne. Z szafranu uprawnego produkuje się najdroższą przyprawę na świecie. Rośliny te możesz posadzić w swoim ogrodzie. Jeśli zrobisz to w odpowiednim terminie, wiosną będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami.

Kiedy zbierać cebulę? Ważny jest wygląd szczypioru, zwróć na niego uwagę Jesienne uprawy: cebula zimowa dymka. Kiedy najlepiej ją sadzić?

Kiedy sadzić krokusy? Nie zwlekaj, by mogły zakwitnąć na wiosnę

Najpopularniejszą odmianą krokusa w Polsce jest szafran wiosenny. Szafran spiski z kolei jest objęty ochroną i to jego możesz podziwiać m.in. w Dolinie Chochołowskiej. Krokusy występują nie tylko w charakterystycznym fioletowym kolorze. W sklepach dostępnych jest wiele odmian, dzięki czemu możesz zdecydować się na jednolite lub wielokolorowe kompozycje w ogrodzie.

Najlepszym terminem do sadzenia krokusów jest wrzesień, na około 6 tygodni przed wystąpieniem pierwszych jesiennych przymrozków. Cebulki posadź od razu po zakupie. Wybierz takie, które nie mają zalążków pleśni i nie są uszkodzone. 

Dorota Gardias Dorota Gardias zadała szyku modnymi butami na jesień 2022

Jak sadzić krokusy? Wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy

Jeśli udało ci się zakupić odpowiednią liczbę cebulek, zabierz się do sadzenia. Zanim zaczniesz kopać doły, wybierz odpowiednie miejsce. Cebulki nie mogą stać w wodzie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia. Zaplanuj sadzenie w słonecznym miejscu o dobrym odpływie wody. Przygotuj też podłoże, ziemia powinna być żyzna. Jak sadzić krokusy?

  • Pozbądź się chwastów, kamieni i trawy.
  • Wykop dołki o głębokości wynoszącej trzykrotność wysokości cebulki, zazwyczaj ok. 6 cm. Rozmieść je w odległości ok. 10 cm.
  • Umieść cebulki w dołkach czubkami ku górze. Przysyp je ziemią.
  • Obficie podlej ziemię i delikatnie ubij rabatkę.

Po pierwszym podlaniu po posadzeniu nie musisz już nawadniać rabatki, chyba że początek jesieni okaże się słoneczny i bezdeszczowy. Na dno dołka możesz wysypać kamienie, żwir lub potłuczoną doniczkę. To zabezpieczy cebulki przed nadmiarem wody i atakiem szkodników.

Więcej o: