Jak się pozbyć ślimaków? Wykorzystaj pusty karton po mleku. Wyłapiesz je wszystkie bez wysiłku

Ślimaki w ogrodzie nie przez wszystkich są pożądane. W celu pozbycia się ich z terenu posesji możesz wypróbować wielu opcji, od domowych metod po te bazujące na środkach chemicznych. Przedstawiamy prosty trik dla każdego ogrodnika, dzięki któremu usuniesz niechcianych gości na dobre.

Po więcej podobnych artykułów zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Najczęściej spotkasz je w ogrodzie zaraz po deszczu lub w zacienionych i wilgotnych miejscach. Ich wzmożoną aktywność można zaobserwować rano i wieczorem, gdy pojawia się rosa. Ślimaki to z pozoru niewinne stworzenia. Potrafią jednak uprzykrzyć pracę wielu ogrodników, niszcząc rośliny czy uprawy. To roślinożerne zwierzęta, które wygryzają nieregularne dziury w liściach i płatkach, a mniejsze zjadają w całości. Rozpoznasz je po charakterystycznych pasmach, zaschniętego śluzu.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Dorota Gardias Dorota Gardias zadała szyku modnymi butami na jesień 2022

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Odstraszysz je sądząc te rośliny

Jeśli zastanawiasz się jak skutecznie odstraszyć ślimaki z ogródka, sięgnij po sprytne rozwiązania. Wykorzystaj ich słabości w postaci roślin, za którymi nie przepadają i są dla nich mało smaczne. Posadź wzdłuż grządek wymienione niżej gatunki, dzięki czemu stworzysz naturalną zaporę, której ślimaki nie będą chciały przekroczyć. Do tych roślin zaliczamy:

  • cebulę,
  • czosnek,
  • gorczycę,
  • majeranek,
  • tymianek, 
  • cząber.

Kiedy zbierać cebulę? Ważny jest wygląd szczypioru, zwróć na niego uwagę Jesienne uprawy: cebula zimowa dymka. Kiedy najlepiej ją sadzić?

Jak się pozbyć ślimaków z ogródka? Wykorzystaj domowy sposób i stwórz pułapkę

Samodzielnie przygotowane pułapki to nie tylko tanie rozwiązanie, ale również bazujące na naturalnych środkach, a więc niewpływające na środowisko. Chcąc pozbyć się ślimaków z ogródka, wykorzystaj sprytny patent, który nie wymaga wiele wysiłku, a jego wykonanie jest banalnie proste. Oto lista rzeczy niezbędnych do wykonania zasadzki:

  • puste kartony np. po mleku lub soku,
  • litr wody,
  • 25 gram słodu jęczmiennego lub innego,
  • 30 ml alkoholu.

Zanim przelejesz te składniki do kartonu, wymieszaj je. Następnie wystarczy umieszczenie gotowej pułapki w miejscach wzmożonej aktywności i występowania ślimaków w ogrodzie. Kartony ułóż na ziemi poziomo, tak by otwór pozostawał otwarty, a ślimaki mogły swobodnie wejść do środka. Gdy wnętrze wypełni się ślimakami, opróżnij pułapkę z dala od terenu posesji i wykorzystaj ją ponownie. To bardzo wydajne rozwiązanie, a przy tym humanitarne polegające na zwabianiu ich, a nie zabijaniu.

Więcej o: