Po więcej podobnych artykułów zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl
Najczęściej spotkasz je w ogrodzie zaraz po deszczu lub w zacienionych i wilgotnych miejscach. Ich wzmożoną aktywność można zaobserwować rano i wieczorem, gdy pojawia się rosa. Ślimaki to z pozoru niewinne stworzenia. Potrafią jednak uprzykrzyć pracę wielu ogrodników, niszcząc rośliny czy uprawy. To roślinożerne zwierzęta, które wygryzają nieregularne dziury w liściach i płatkach, a mniejsze zjadają w całości. Rozpoznasz je po charakterystycznych pasmach, zaschniętego śluzu.
Jeśli zastanawiasz się jak skutecznie odstraszyć ślimaki z ogródka, sięgnij po sprytne rozwiązania. Wykorzystaj ich słabości w postaci roślin, za którymi nie przepadają i są dla nich mało smaczne. Posadź wzdłuż grządek wymienione niżej gatunki, dzięki czemu stworzysz naturalną zaporę, której ślimaki nie będą chciały przekroczyć. Do tych roślin zaliczamy:
Samodzielnie przygotowane pułapki to nie tylko tanie rozwiązanie, ale również bazujące na naturalnych środkach, a więc niewpływające na środowisko. Chcąc pozbyć się ślimaków z ogródka, wykorzystaj sprytny patent, który nie wymaga wiele wysiłku, a jego wykonanie jest banalnie proste. Oto lista rzeczy niezbędnych do wykonania zasadzki:
Zanim przelejesz te składniki do kartonu, wymieszaj je. Następnie wystarczy umieszczenie gotowej pułapki w miejscach wzmożonej aktywności i występowania ślimaków w ogrodzie. Kartony ułóż na ziemi poziomo, tak by otwór pozostawał otwarty, a ślimaki mogły swobodnie wejść do środka. Gdy wnętrze wypełni się ślimakami, opróżnij pułapkę z dala od terenu posesji i wykorzystaj ją ponownie. To bardzo wydajne rozwiązanie, a przy tym humanitarne polegające na zwabianiu ich, a nie zabijaniu.