Pasje i hobby królowej Elżbiety II. "To zapoczątkowało miłość na całe życie"

Wyścigi gołębi, polowanie na bażanty i fotografia - tego większość swiata nie wiedziała o śp. królowej Elżbiecie II. Brytyjska monarchini, która zasiadała na tronie najdłużej w historii Wielkiej Brytanii, miała kilka pasji, które pozwalały jej na chwilowe wytchnienie od codziennych obowiązków dworskich.
Zobacz wideo Królowa Elżbieta II opublikowała swojego pierwszego posta na Instagramie

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września 2022 roku. Miała 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Nowym królem został syn Elżbiety II, Karol. Informacja o śmierci królowej podały służby prasowe rodziny królewskiej. "Odeszła w spokoju" - podano w komunikacie. 

"Pomimo napiętego programu zobowiązań i obowiązków jako głowy państwa, królowej udawało się utrzymać hobby i zainteresowania z dala od swojej oficjalnej pracy" - czytamy na oficjalnym portalu poświęconym  brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Królowa Elżbieta II kochała konie

Jak dowiadujemy się z memoriału, brytyjska królowa swojego pierwszego kucyka szetlandzkiego otrzymała od dziadka, króla Jerzego - "co zapoczątkowało trwającą całe życie miłość do koni".

Jej Wysokość przez całe swoje życie zdobywała wiedzę i doświadczenie jako zarówno amazonka, jak i właścicielka i hodowczyni koni. Często uczęszczała na wyścigi konne, w którym uczestniczyła publicznie m.in. - w Derby w Epsom i królewskie wyścigi konne Royal Ascot, odbywające się niezmiennie od 1711 roku.

Królowa Elżbieta bardzo często śledziła osiągnięcia swoich własnych wierzchowców! Była świadkiem kilku znaczących zwycięstw. Na przykład 18 czerwca 1954 roku należący do królowej Elżbiety koń Landau wygrał Nagrodę Pamięci Rous, a ogier o imieniu Aureole otrzymał Nagrodę Hardwicke.

 

W 1957 roku, aż cztery konie brytyjskiej monarchini odniosły zwycięstwa podczas Royal Ascot. Z kolie w 1975 r., jej koń Highclere otrzymał słynną nagrodę Prix de Diane w Chantilly.

Królowa stała się pierwszą w historii Wielkiej Brytanii władczynią, która zdobyła Złoty Puchar Royal Ascot  - dzięki wierzchowcowi czystej krwi o imieniu Estimate w 2013 roku. 

Pasja królowej w zakresie koni i jeździectwa nie ograniczała się jednak do samych zawodów. Elżbieta II zaangażowana była w kilka programów hodowlanych, których zadaniem było zapewnienie przetrwania wielu rzadkich ras koni. "Wśród ras, które promowała jej Wysokość, znalazły się kuce Highland, kuce Fell i Cleveland Bays" - czytamy.

Psy wielką miłością królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta przez ponad 70 lat swoich rządów nieodłącznie kojarzona była ze swoimi najwierniejszymi towarzyszami - psami rasy Welsh Corgi Pembroke, które podróżowały wraz z nią samolotami i towarzyszyły jej podczas wykonywania obowiązków służbowych. Fotoreporterom udawało czasami uchwycić ujęcia, na których widać było brytyjską królową przechadzającą się z jednym ze swoich psów

Pierwszego psa rasy Corgi Elżbietadostała w prezencie na osiemnaste urodziny. Suczka miała na imię Susan i towarzyszyła królowej przez 15 lat. To od niej rozpoczęła się królewska hodowla tych psiaków. Królowa hodowała również labradory, spaniele i psy myśliwskie, ale to właśnie Corgi cieszyły się specjalnymi przywilejami na dworze i zajmowały wyjątkowe miejsce w sercu monarchini.

Później jednego z Corgi królowej skrzyżowano z jamnikiem jej siostry, księżniczki Małgorzaty. Powstałą w ten sposób rasę nazwano Dorgi. Nie jest ona oczywiście oficjalnie uznana.

W ciągu całego swoje życia, brytyjska królowa była właścicielką ponad 30 psów rasy Corgi.

Inne hobby królowej. Tego się nie spodziewaliście

Królowa Elżbieta II uwielbiała aktywności na świeżym powietrzu. Kochała spacerować po okolicy Pałacu Windsorów ze swoimi czworonożnymi pupilami.

Nie wszyscy wiedzą również o tym, że brytyjska władczyni pasjonowała się fotografią. Uwielbiała dokumentować życie rodziny królewskiej i na wielu upublicznionych światu zdjęciach została uwieczniona z aparatem w dłoni.

Monarchini, podczas wielu rodzinnych spotkań, krążyła z aparatem i starała się uchwycić wszystkie wyjątkowe chwile. Interesowała się także samym procesem wywoływania zdjęć. Wszystkie wywołane fotografie starannie selekcjonowała w albumach, a kolekcje zawsze miały przypisany rok wykonania zdjęć.

W ten sposób królowa Elżbieta II stworzyła niezwykłą, można powiedzieć, wielotomową, dokumentalną pamiątkę z życia i historii brytyjskiej rodziny królewskiej - uwieczniając w ten sposób wiele jej pokoleń.

Wyścigi gołębi i szkockie country

Jak się okazuje, psy oraz konie nie były jedynymi ukochanymi zwierzętami Elżbiety. Królowa bowiem...szczególnymi uczuciami darzyła również gołębie.

Jak podają zagraniczne media, monarchinię fascynowała intuicja gołębi pocztowych. Królowa była wlaścicielką ich hodowli w Sandringham.

Tak jak w przypadku koni, Elżbieta II z zainteresowaniem oglądała wyścigi gołębi. Śledziła wyniki zawodów, a czasami nawet wystawiała w konkursach swoje własne ptaki z hodowli w Sandringham. 

Ta pasja królowej wywoływała jednak sporo kontrowersji i sprzeciwów obrońców praw zwierząt. W 2013 roku ogólnoświatowa organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) apelowała do niej, by przestała popierać ideę wyścigów gołębi. Pałac Buckingham odmówił jednak publicznego komentarza w tej sprawie.

Czego jeszcze dowiadujemy z oficjalnej strony poświęconej rodzinie królewskiej? Otóż Elżbieta II uwielbiała szkockie tańce country! "Każdego roku, podczas swojego pobytu w Zamku Balmoral, Jej Wysokość organizowała coroczne tańce zwane Balami Ghillies dla sąsiadów, pracowników majątku i Zamku oraz członków lokalnej społeczności" - czytamy w królewskim komunikacie.

Więcej o: