Jak prać kurtkę puchową? Wykorzystaj ten sprawdzony trik, a będzie wyglądała jak nowa

Choć do wyjęcia puchówki z szafy zostało jeszcze trochę czasu, to warto już odświeżyć okrycie na nadchodzący sezon. Jak prać kurtkę puchową? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a będzie wyglądała jak nowa.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Wiele osób nie pierze kurtek puchowych z obawy o zbicie puchu lub utraty fasonu. Zimowe okrycie możemy jednak bez problemu odświeżyć w domu. Najlepiej zrobić to jeszcze przed sezonem zimowym. Jak? Podpowiadamy. 

Jak prać kurtkę puchową? O tym musisz pamiętać 

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zaleceń umieszczonych na metce przez producenta. Co zrobić, jeśli ją obcięliśmy? Wówczas należy pamiętać, aby zastosować się do kilku wskazówek: 

  1. Wyczyścić pojemnik na płyn i proszek,
  2. Sprawdź, czy z bębna nie wystają ostre części, które mogłyby uszkodzić kurtkę,
  3. Wyczyścić bęben wilgotną szmatką, 
  4. Opróżnij kieszenie w kurtce,
  5. Zapnij wszystkie zamki i wywiń kurtkę na lewą stronę. 

Ponadto nie należy używać tradycyjnych środków piorących, a specjalnych detergentów przeznaczonych do prania puchu. Płynu do płukania nie należy dodawać natomiast wcale. Możemy go zastąpić odrobiną olejku zapachowego. Puchówkę wstawiamy na delikatny program (maksymalnie 30 stopni i 400 obrotów). Nadmiar wody po praniu odciskamy ręcznie. 

Pranie kurtki puchowej. Domowe sposoby z wykorzystaniem piłeczek 

Chcąc uniknąć zbicia puchu, wystarczy, że do prania wrzucimy 4 piłeczki tenisowe. W ten sposób naturalnie go rozbijemy. Ważne, aby były one czyste, aby nie zabrudzić materiału. 

Suszenie kurtki puchowej jest równie ważne. Jak to zrobić?

Suszenie kurtki puchowej może zająć nawet do 24 godzin. Po wyjęciu jej z pralki delikatnie ją odciskamy i kładziemy na płasko z dala od źródeł ciepła. Co jakiś czas warto porozbijać puch dłońmi i delikatnie oklepać kurkę. 

Więcej o: