Krzewy kwitnące jesienią - sprawdź z nami, które gatunki zaprosić do ogrodu

Krzewy kwitnące jesienią otulą prywatną przestrzeń feerią barw. Szukasz pomysłu na rośliny, które będą prawdziwą ozdobą i sprawdzą się w niskich temperaturach? Sprawdź z nami listę najlepszych kandydatów do jesienno-zimowego ogrodu.

Krzewy do ogrodu - jesienią też może być kolorowo 

Własny ogród to zobowiązanie, ale też duża nagroda. Prywatną przestrzeń wokół domu możemy urządzić wedle własnego uznania i korzystać z niej przez okrągły rok. Idealną scenerią dla grilla na koniec sezonu lub chwili wytchnienia z filiżanką kawy na tarasie będą naturalne rośliny. Jakie krzewy kwitną jesienią? Zobacz, o które gatunki warto zapytać w sklepie ogrodniczym. 

Krzewy na taras - jesienią nie musi być nudno

Większość jesiennych krzewów kwitnących wymaga donic, które będą naturalną ozdobą tarasu, a gdy przyjdą przymrozki salonu lub holu. Wróćmy jednak do ogrodu, zewnętrzne pokoje przestają straszyć smutną pustką wraz z niższą temperaturą. Krzewy na taras, które zachwycają jesienią, mogą stworzyć piętrową ozdobę z Twoich ulubionych kolorów. 

Zobacz wideo

Krzewy kwitnące jesienią - lista kolorów

Jesień nie oznacza tylko czerwieni i złota, z powodzeniem do ogrodu można wprowadzić też biel lub błękit. Sprawdź nasze propozycje z listy krzewów kwitnących jesienią, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie: 

Krzewy kwitnące jesienią na różowo - drzewo truskawkowe 

Nazywane też chruściną jagodną należy do ścisłego grona ulubionych krzewów ogrodników. Chociaż naturalnym środowiskiem tej rośliny jest klimat śródziemnomorski, to w chłodnych warunkach można ją hodować w donicy. Jesienią krzew zachwyca różowymi kwiatami, zimą natomiast jego owoce przypominają prawdziwe truskawki. 

Drzewo truskawkowe. Zdjęcie ilustracyjneDrzewo truskawkowe. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jakie krzewy kwitną jesienią w kolorze błękitu? Ceratostigma willmottianum 

Wraz z końcem sierpnia na tej wyjątkowej roślinie pojawiają się ciemnoniebieskie kwiaty w kolorze szkolnego atramentu. Byliny kwitną aż do pierwszych mrozów. Każdy, kto marzy o niebieskiej ścianie, powinien zdecydować się na ten okaz. Krzew ten jest nie tylko łatwy w uprawie, ale też szybko się rozrasta. Docelowa szerokość oraz wysokość wynosi około 1 m. 

Ceratostigma willmottianum. Zdjęcie ilustracyjneCeratostigma willmottianum. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Krzewy kwitnące jesienią na biało - fatsja japońska 

Wiecznie zielony krzew, który dodatkowo jesienią obsypuje się białym kwiatem, ogrodnicy doceniają jej dalekowschodni urok. Najlepiej odnajdzie się w drewnianej donicy w ogrodzie, bezpośrednio w gruncie może nie przetrwać zimy, znosi temperatury maksymalnie do -10°C. To naprawdę okazały krzew, który osiąga wysokość nawet do 4 m.

Fatsja japońska. Zdjęcie ilustracyjneFatsja japońska. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Zobacz też: Jesienne rośliny, które warto wybrać. Propozycje na balkon i taras

Krzewy kwitnące jesienią na fioletowo - hebe 

Tym mianem nazywamy jeden z mniejszych krzewów, maksymalna wysokość wynosi około 60 cm. Kwiaty pojawiają się na jesień i wyglądem przypominają trochę lawendę w krzaczasto-kolczastej oprawie.

Hebe. Zdjęcie ilustracyjneHebe. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Drzewka i krzewy na balkon. Jesienią w roli dekoracji doskonale sprawdzi się soczysta zieleń

Właściciele balkonów, którzy marzą o prywatności jesienią i zimą powinni postawić na iglaki. Pustkę po letnich kwiatach doskonale wypełnią:

  • świerk biały, 
  • świerk pospolity, 
  • sosna górska,
  • jałowiec łuskowaty
  • jałowiec płożący 

Drzewka i krzewy na balkonie w osłoniętych donicach przetrwają jesień i zimę, w okresie świąt będą tworzyć magiczny krajobraz za oknem, prawdziwą prywatną Narnię. 

Zobacz też: Surmia - wszystko, co powinieneś wiedzieć. Sprawdź, kiedy sadzić, jak szybko rośnie i jak pielęgnować to drzewo

Więcej o: