Dodatek do emerytury po 60. roku życia. Te seniorki mogą otrzymywać ponad 1000 zł co miesiąc!

Jak otrzymywać wyższe świadczenie co miesiąc? Wystarczy złożyć wniosek o dodatek do emerytury po 60. roku życia, który może wynosić nawet ponad 1000 zł. Nie jest to natomiast jedyny sposób, aby wspomóc domowy budżet.

Jednorazowe dodatki tj. 13 czy 14 emerytura z pewnością stanowią pomoc finansową dla emerytów, ale nie długofalową. Jak otrzymywać wyższe wypłaty co miesiąc? Jest na to kilka sposób. Wcześniej trzeba jednak spełnić pewne warunki. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do emerytury po 60. roku życia. Program Mama 4 plus nie tylko dla mam 

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli program Mama 4+ to wyrównanie świadczenia do kwoty obecnie obowiązującej minimalnej emerytury w Polsce. Maksymalnie można zatem otrzymać aż 1338,44 zł brutto, w zależności od aktualnie wypłacanego świadczenia przez ZUS. Kto może otrzymać dodatek za urodzenie dzieci?

  • Kobiety po 60. roku życia, które opiekowały się minimum czwórką dzieci i w związku z tym zrezygnowały lub nie podjęły pracy,
  • Ojcowie ukończeniu 65 lat, którzy udowodnią, że wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. 
Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

Dodatek do emerytury po 65. roku życia dla wybranych. Co miesiąc można otrzymywać aż 200 zł 

Mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, którzy udowodnią 25 czynnej służby w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, mogą złożyć wniosek u miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej o dodatkowe 200 zł do emerytury. Ważne jest przy tym, aby wyjazd do akcji ratowniczych odbywał się przynajmniej raz w roku. Kobiety również mogą ubiegać się o ten dodatek po ukończeniu 60. roku życia oraz 20 latach służby. 

Dodatek do emerytury po 75. roku życia. Ci seniorzy nie muszą składać wniosku 

Po ukończeniu 75 lat ZUS przyzna dodatek do emerytury z automatu, bez konieczności składania wniosku. Mowa o dodatku pielęgnacyjnym, który aktualnie wynosi 256,44 zł. Pozostali seniorzy również mają szansę na jego otrzymanie, jeśli poza przyznanym prawem do emerytury lub renty, dysponują orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji. 

Więcej o: