Kiedy zaczyna się sezon grzewczy w blokach? Niektórzy na ciepłe kaloryfery będą musieli zaczekać

Niestety koniec wakacji i zbliżająca się jesień, to czas gdy wiele osób zastanawia się, kiedy włączą ogrzewanie. Noce stają się bowiem coraz chłodniejsze, a w ciągu dnia również sięgamy już po cieplejsze okrycia. Zatem kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy w blokach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Za oknem robi się coraz chłodniej, a to oznacza, że już niedługo rozpocznie się sezon grzewczy. Kiedy dokładnie to nastąpi? Okazuje się, że to nie pogoda jest decydującym czynnikiem, a decyzja zarządcy budynku. 

Anna LewandowskaAnna Lewandowska w odważnej sukience. "Jest ogień"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Najczęściej na przełomie września i października

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. za sezon grzewczy uznaje się "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Kiedy następuje to jednak w praktyce? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Ogrzewanie blokach zostaje bowiem włączone dopiero na wniosek zarządcy budynku. Ten może natomiast zrobić to w dowolnym momencie. Najczęściej uzależnione jest to od temperatury. Sezon grzewczy rozpoczyna się wówczas zazwyczaj, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni. W niektórych rejonach Polski trzeba będzie zatem zaczekać nieco dłużej na włączenie ogrzewania

Zdarza się, że zarządcy czekają na znaki od mieszkańców. Dostawcy uruchamiają dostawy ciepła w ciągu maksymalnie dwóch dób od otrzymania zgłoszenia od spółdzielni. Jeśli zatem pomimo spadku temperatur, kaloryfery wciąż będą zimne, warto skontaktować się z zarządcą budynku. 

Starsze małżeństwo straciło oszczędności życia. Policjanci szukają dwóch oszustekDodatek do emerytury po 60. roku życia. Te nawet 1000 zł co miesiąc!

Kiedy włączą ogrzewanie? Sezon grzewczy coraz bliżej. Nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu 

Zanim zostanie uruchomione ogrzewanie, warto odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego. Odpowietrzenie kaloryferów jest niezbędne, inaczej mogą słabo lub nierównomiernie grzać. W nowszych modelach grzejników zamontowane są specjalne odpowietrzniki, a w starszych będziemy musieli użyć klucza. Poza odpowietrzaniem należy także umyć kaloryfer, pozbyć się kurzu oraz zanieczyszczeń, ale też wyczyścić kratki wentylacyjne. 

Więcej o: