Czym wyczyścić dywan, aby wyglądał jak nowy? Wystarczy szklanka produktu, który masz w kuchni

Czyszczenie dywanów nie musi być pracochłonnym i drogim procesem. Czasami najprostsze metody są najskuteczniejsze. Żeby dobrze uporać się z zabrudzeniami, wystarczy produkt, który masz już w swojej kuchni. Podpowiadamy czym wyczyścić dywan, aby wyglądał jak nowy.

Pranie dywanów to czynność, którą wykonujemy kilka razy w ciągu roku. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy niespodziewanie zabrudzimy wykładzinę i musimy szybko zaprać plamę. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że odzyska ona swój dawny wygląd. Wbrew pozorom do czyszczenia dywanów nie potrzeba kosztownych środków chemicznych. Z zabrudzeniami często równie dobrze poradzą sobie domowe produkty, które masz już w kuchni. Te triki są niezawodne i przede wszystkim tanie!

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Czym wyczyścić dywan, aby wyglądał jak nowy? Wykorzystaj metodę z octem 

Ocet zawsze warto mieć w naszej kuchni. Nie tylko używamy go do przygotowania wielu potraw, ale równie dobrze sprawdza się także jako produkt do naturalnego sprzątania domu. Okazuje się, że ocet pomoże nawet w szybkim usunięciu plamy z dywanu. Możesz wykorzystać go na wiele sposobów.  

  1. 2 łyżeczki octu wlej do miseczki z dwiema łyżeczkami proszku do prania i odrobiną wody. Po wymieszaniu składników powinna powstać pasta, którą należy nałożyć na plamę. Pozostaw ją do wyschnięcia, a następnie odkurz dywan.  
  2. Ocet wymieszaj w stosunku 1:1 z wodą. Mieszankę nałóż na plamę za pomocą szmatki. Miejsce wyszoruj i pozostaw na jakiś czas. Na koniec miejsce przetrzyj czystą ściereczką nasączoną w wodzie. 

Sprawdzony sposób na pranie dywanów na sucho. Skorzystaj z mąki ziemniaczanej 

Jeśli nie chcesz moczyć dywanu lub wykładziny, do usunięcia plamy możesz wykorzystać metodę na sucho. Jest ona banalnie prosta, a zapewnia spektakularne efekty. Należy jednak pamiętać, że działa jedynie w przypadku świeżych, niezaschniętych plam. Na całą powierzchnię zabrudzenie wysyp mąkę ziemniaczaną i pozostaw ją na cały dzień. Po 24 godzinach odkurz dywan i gotowe! Po plamie nie będzie śladu. Jeśli akurat nie masz mąki ziemniaczanej, możesz zastąpić ją talkiem. Oba produkty osuszają i oczyszczą miejsca pobrudzone tłuszczem.

Więcej o: