Które urządzenia zużywają najwięcej prądu? Proste triki, żeby zaoszczędzić pieniądze

Nie da się ukryć, że ceny prądu są coraz wyższe i nic nie wskazuje na to, żeby miały niedługo zacząć spadać. To idealny moment na to, żeby zastanowić się nad tym, które urządzenia w naszym domu zużywają najwięcej prądu. Oto lista prostych trików, na zaoszczędzenie.

Opłaty za prąd stanowią ogromne obciążenie dla rodzinnego budżetu. Ceny stale rosną, a eksperci zapowiadają, że nie będą maleć jeszcze przez najbliższych parę lat. To najlepszy moment na przyjrzenie się wydatkom i zastanowienie się nad tym, ile energii elektrycznej zużywają urządzenia. Co pobiera najwięcej prądu w domu? Czy istnieją proste triki, żeby zaoszczędzić na energii? 

Więcej treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Urządzenia, które zużywają najwięcej prądu. Na co trzeba uważać 

Kuchenka, pralka, telewizor, lodówka...to tylko część urządzeń, z których korzystamy niemal każdego dnia. Często pozostawiamy je włączone do prądu, nawet jeśli akurat z nich nie korzystamy. Niestety każde takie urządzenie generuje koszty, czasami ogromne. Które urządzenia zużywają jednak najwięcej prądu? 

  • Płyta indukcyjna – nie jest to dobra informacja dla fanów gotowania. Jeśli założymy, że codziennie przez ok. 30 minut używamy dwóch pól o mocach 2300 W i 1800 W, to roczny koszt użytkowania kuchenki wynosi ponad 500 zł. 
  • Lodówka — trudno wyobrazić nam sobie bez niej życie, jednak to głównie ona odpowiedzialna jest za nasze wysokie rachunki, ponieważ działa 24 godziny na dobę. Codziennie za lodówkę płacimy 0,51 zł przy zużyciu 0,74 kWh energii elektrycznej. W skali roku jest to już 270 kWh, czyli 186,15 zł.  
  • Piekarnik elektryczny – kolejny kuchenny sprzęt. Załóżmy, że piekarnik najczęściej rozgrzewamy do 200 stopni C., a jego moc to ok. 2000 W. Jeśli używamy go kilkadziesiąt minut dziennie, to roczny koszt zużycia wyniesie nad ponad 300 zł.  
  • Komputer stacjonarny – komputera o mocy 90 W, którego średnio używamy go ok. 5 godzin w ciągu dnia, będzie zużywać 0,54 kWh. Oznacza to, że dzienny koszt korzystania ze sprzętu wynosi 0,37 zł, a rocznie suma wzrasta do 135,05 zł.

Jak zaoszczędzić na prądzie? Poznaj proste triki 

Istnieją na szczęście proste triki, które pozwalają nam zaoszczędzić na prądzie. Co więcej, możemy to zrobić jeszcze zanim zaczniemy korzystać z urządzenia. Wystarczy wybrać odpowiedni sprzęt do domu. Mniej prądu zużywa mniejszy telewizor. Zamiast 85-calowy ekran, lepiej zdecydować się na 55 cali.  

Można też zainwestować w energooszczędne żarówki, które pobierają mniej prądu i są znacznie trwalsze od tych standardowych. W zaoszczędzeniu prądu pomogą również codzienne nawyki. Po wyjściu z pomieszczenia wyłączaj światło. Co ciekawe, jeśli jednak za chwilę wrócisz do pokoju, samo wyłączenie i włączenie światła zużyje więcej energii niż zostawienie go włączonego.  

Więcej o: