Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2020 roku rozpadło się 51 tys. małżeństw, a zostało zawartych 145 tys. Jest to najmniej od 30 lat, co być może skłoniło właśnie autorów petycji Małżeństwo+, do złożenia projektu w Sejmie. Dodatkowy zastrzyk gotówki dla związków małżeńskich z długim stażem, miałby być "medalem za długoletnie pożycie".
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich.
Tak brzmi fragment petycji złożonej przez inicjatorów programu "Małżeństwo plus". Zgodnie z jego założeniami małżeństwa z 40-letnim stażem, miałyby otrzymywać miesięczny dodatek w wysokości 500 zł. Pomysłodawcy projektu są przekonani, że budżet państwa "na pewno wytrzyma takie koszty".
Obywatelski projekt ustawy został już wstępnie omówiony na sejmowej komisji, a także zostało wysłane zapytanie do ministerki rodziny Marleny Maląg, czy rzeczywiście budżet udźwignie kolejny dodatek. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu przez posłów i uchwaleniu w formie ustawy, program mógłby wejść w życie.
Z dużym entuzjazmem do projektu podeszła była minister rodziny Elżbieta Rafalska. - Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej — powiedziała w rozmowie z "Faktem". Dodała jednak, że warto rozważyć, czy dodatek nie powinien być wypłacany małżeństwom z 50-letnim stażem, ale też nie co miesiąc, a jednorazowo.
Nieco inne zdanie ma ten temat poseł PiS Jacek Świat. - Tej petycji brak konkretów. Nie wskazano, o jaką rocznicę by chodziło. Jest para, która pobrała się w wieku 20 lat i po 50 latach mają 70 lat, i to mogą być ludzie w dobrej formie. Ale może być para, która pobrała się w wieku lat 50. i ona już po 20 latach może być w gorszej formie. Druga rzecz, że pomoc osobom słabszym, potrzebującym, jest udzielana w innych trybach — cytuje posła portal kobieta.pl.