Kosztuje 4 zł, a działa jak pochłaniacz wilgoci do domu. Rozłóż to w pomieszczeniach, a problem zniknie

Zła lub niesprawna wentylacja w domu mogą doprowadzić do gromadzenia się wilgoci. A to z kolei może sprzyjać rozwojowi pleśni, grzybów i roztoczy. Problem ten szczególnie dotyczy łazienek i kuchni. W tej sytuacji warto sięgnąć po pochłaniacz wilgoci do domu. Możesz go zrobić samodzielnie.

Szukasz podobnych artykułów? Zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak uniknąć zbrylania cukru? Kluczem odpowiednie przechowywanie

Zbyt wysoka wilgoć w domu ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. A przede wszystkim na zdrowie, sprzyja bowiem rozwojowi szkodliwych pleśni i roztoczy, które mogą wywoływać alergię. Powodem gromadzenia się wilgoci w domu są często niesprawna wentylacja i brak ogrzewania. Sprawdź, jak sobie poradzić z tym problemem. I wypróbuj te domowe sposoby.

Pochłaniacz wilgoci do domu. Zrobisz go samodzielnie

Jeśli zmagasz się z nadmierną wilgocią w pomieszczeniu, możesz sięgnąć po domowe sposoby. Działają równie skutecznie, jak drogie produkty i pozwolą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także czas. W pozbyciu się wilgoci pomoże m.in. ryż. Woreczek lub starą pończochę wypełnioną ziarenkami możesz umieścić na parapecie, rozłożyć w łazience lub włożyć do szafy. Jeśli wymieszasz ryż z kilkoma kroplami olejku eterycznego, zadziała dodatkowo jak odświeżacz powietrza.

Innym sposobem jest rozłożenie w mieszkaniu miseczek lub słoików wypełnionych sodą oczyszczoną. Możesz je przykryć gazą i umieścić w kuchni, łazience lub przy oknie. Wchłonie ona nadmiar wilgoci. Gdy stwardnieje, wystarczy wymienić ją na nową. Podobnie zadziała sól czy sproszkowana kreda.

Co robić, by wilgoć nie gromadziła się w mieszkaniu?

  • Przede wszystkim skontroluj system wentylacyjny. Upewnij się, że kratki są czyste i drożne.
  • Po kąpieli w łazience czy intensywnym gotowaniu w kuchni staraj się dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Regularnie wietrz mieszkanie i zadbaj o to, by panowała w nim odpowiednia temperatura, ok. 20 stopni Celsjusza.
  • Miejsca takie jak okolice wanny, prysznica czy zlewu wycieraj, by nie gromadziła się w nich woda.
  • Możesz również zacząć uprawiać rośliny, które pochłaniają wilgoć i oczyszczają powietrze. Sprawdzą się m.in. paprocie, skrzydłokwiaty, oplątwa czy bluszcz.
Więcej o: