Kiedy sadzić lilie? Termin już niedługo! Obowiązuje niemal wszystkie gatunki, ale jest jeden wyjątek

Kiedy sadzić lilie? Popularne terminy sadzenia lilii w ciągu roku są dwa. Jeden z nich zaczyna się lada dzień, a drugi ma miejsce wiosną. Jest jednak wyjątek od tej reguły. Jeden z rodzajów lilii nie powinien zostać zasadzony ani wiosną, ani jesienią. O który chodzi?

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że na świecie można spotkać kilkadziesiąt gatunków lilii o różnorodnych barwach i budowie. Większość z nich można zasadzić dowolnie w jednym z dwóch terminów. Pierwszy, wypada wiosną. Drugi zaś jesienią. Kiedy dokładnie? To już za moment!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek dostała prezent od Stanisława. Zaprojektował jej marynarkę w kwiaty

Kiedy sadzić lilie? Pierwszy termin ma miejsce na wiosnę

Po raz pierwszy lilie zasadzimy na wiosnę. Termin przypada od połowy kwietnia do początku maja i polecany jest przede wszystkim gatunkom letnim. 

Patricia Kazadi w zmysłowej sesji. Fani nie mogą oderwać oczu: 'Czysty ogień' (zdjęcie ilustracyjne) Patricia Kazadi w kurtce idealnej na jesień. "Przepiękna"

Jak sadzić lilie? Bardzo ważne jest stanowisko i rodzaj podłoża

Miejsca idealne dla lilii, to te, gdzie słońce świeci mocno, ale nie najmocniej. Nie mogą być narażone na przesuszenie, ale nie powinien zbyt często dosięgać ich cień. Odpowiednia dla nich gleba, to podłoże żyzne i próchniczne, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Obowiązkiem przy sadzeniu lilii jest to, aby pamiętać o przepuszczalności gleby. Te rośliny nie tolerują nadmiaru wilgoci.

Suszone grzyby Jak suszyć grzyby? Pamiętaj o tym ważnym kroku i ciesz się zbiorami

Kiedy sadzić lilie jesienią? Jest odstępstwo od tej reguły

O ile w przypadku większości gatunków, sadzenie lilii jesienią, lub wiosną nie robi dużej różnicy, o tyle dla lilii białych ma to ogromne znaczenie. Te kwiaty sadzimy... latem, a dokładniej na przełomie sierpnia i września. Po tym terminie przychodzi jesienny czas dla pozostałych odmian. To właśnie teraz, od drugiej połowy września do drugiej dekady października możesz zasadzić takie gatunki, jak np. mieszańce azjatyckie, mieszańce trąbkowe i mieszańce orientalne.

Więcej o: