Jak ustawić tryb zimowy w oknach? To banalnie proste! Niezawodny sposób na niższe rachunki za ogrzewanie

Jak uszczelnić okna? Tryb zimowy pozwoli na uregulowanie ich szczelności, a tym samym przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Niewiele osób wie o tej funkcji, choć jest ona banalnie prosta w wykonaniu.

W oknach typu PCV możemy kontrolować docisk uszczelki, czyli ustawienie okien na tryb zimowy lub letni. W związku z nadchodzącymi spadkami temperatur warto wiedzieć, jak przygotować okna na jesień i zimę. W ten prosty sposób sprawimy nie tylko, że w mieszkaniu będzie cieplej, ale też oszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Wbrew pozorom, uszczelnianie okien jest bardzo proste. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie. 

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tryb zimowy w oknach. Nieznana funkcja, o której warto wiedzieć

Jak sprawdzić, jaki tryb ustawiony jest w naszych oknach PCV? Wystarczy je otworzyć i znaleźć śrubę w skrzydle. Następnie musimy zobaczyć, jakie jest jej ustawienie względem uszczelki. Węższa strona jest to tryb letni, a grubsza zimowy. Przestawiając okna na tryb zimowy, sprawimy, że uszczelka będzie mocniej dociśnięta do framugi. 

Jak uszczelnić okna? Tryb zimowy można łatwo ustawić

Jak przedstawić okna na tryb zimowy? To banalnie proste. Potrzebować będziemy natomiast klucza imbusowego, torx, płaskiego, oczkowego lub śrubokrętu płaskiego, krzyżowego. Po zlokalizowaniu metalowej śruby w skrzydle przekręcamy ją o 90 stopni w prawo. I tyle — gotowe! Wiosną chcąc z powrotem przestawić okna na tryb letni, przekręcamy śrubę w odwrotnym kierunku. 

Trzeba natomiast pamiętać, że tryb zimowy ma też pewne minusy. Mianowicie zmniejsza cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia, co może być uciążliwe dla alergików. Niewątpliwym plusem jest jednak oszczędność pieniędzy, jaką zyskujemy. Biorąc pod uwagę obecne podwyżki ogrzewania, ten prosty zabieg może być sporą pomocą dla domowego budżetu. 

 
Więcej o: