Jak i kiedy sadzić narcyzy, by pięknie kwitły wiosną? Nie przegap tego terminu!

Narcyzy, czyli żonkile, to obok krokusów jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących wiosną. Rozkwitające na żółto rabaty są znakiem, że zima odchodzi już w zapomnienie. Sprawdź, kiedy sadzić narcyzy i jak to zrobić, by cieszyć się pięknymi kwiatami.

Po więcej porad ogrodowych zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Narcyzy to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, które zakwitają wiosną. Istnieje kilkanaście tysięcy różnych odmian żonkili. Niezależnie od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy, termin sadzenia i jego sposób jest jednakowy. By wiosną rabaty w ogrodzie zakwitły żółcią, warto pamiętać o odpowiednim terminie sadzenia tych kwiatów.

Kiedy sadzić narcyzy?

Żonkile najlepiej sadzić na przełomie pod koniec sierpnia lub w pierwszych tygodniach września. Ważne, by zdążyć przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Najważniejsze jest to, by ziemia wciąż była odpowiednio ciepła. Przymrozki czy podmokła gleba mogą sprawić, że cebulki się nie rozwiną. Jeśli przegapisz odpowiedni moment, nic straconego. Pod koniec zimy w sklepach będą dostępne sadzonki, które można sadzić wczesną wiosną.

Jak sadzić narcyzy?

Narcyzy najlepiej czują się w żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi. Potrzebują też sporej dawki słońca przez co najmniej kilka godzin dziennie. Unikaj miejsc, w których gromadzi się woda. Podmokłe miejsce w ogrodzie sprawi, że cebulki zgniją, a rośliny będą atakowane przez choroby grzybowe.

Cebulki żonkili możesz sadzić w specjalnych koszyczkach, które dodatkowo zabezpieczą je przed szkodnikami. Narcyzy sadź na głębokości ok. 4-8 centymetrów, w zależności od odmiany i wielkości cebulki. Przyjmuje się, że głębokość sadzenia powinna wynosić trzykrotność wysokości cebulki. Pomiędzy dołkami zachowaj odległość ok. 15 centymetrów.

Bezpośrednio po posadzeniu podlej cebulki. Nie stosuj nawozów do wczesnej wiosny, tuż przed kwitnieniem i w jego czasie. Po posadzeniu warto rabatkę przysypać warstwą ściółki, trocin, kompostowanej kory i żwirku, by ograniczyć odparowywanie wody z podłoża i zabezpieczyć cebulki przed przymrozkami.

Więcej o: