Andrzejki 2022: kiedy obchodzimy? Sprawdź, ile dni zostało na przygotowania do tej magicznej nocy

Andrzejki w 2022 roku to dobra okazja do uzyskania odpowiedzi na palące pytania o tajemnice przyszłości: czy czeka Cię bogactwo, a może spotkasz prawdziwa miłość i wyjedziesz w daleką podróż? Sprawdź z nami, ile zostało dni do andrzejek!

Kiedy są andrzejki 2022? Święto na kartach historii 

Andrzejki w Polsce oraz innych krajach Europy na dobre przyjęły się w XII wieku. Tradycyjne wróżby na początku skierowane były tylko do niezamężnych panien i traktowano je z należytą powagą. Wróżono tylko indywidualnie i w odosobnieniu. Z czasem wróżby zyskały zbiorowy charakter, obecnie są powszechną rozrywką od przedszkola po imprezę dla dorosłych. Kiedy są andrzejki w 2022 roku? Sprawdzamy, w który dzień wypada w tym roku to uwielbiane przez Polaków święto.

Andrzejki 2022 - data, którą warto zaznaczyć w kalendarzu 

W tym roku andrzejki świętujemy na początku tygodnia, będzie to noc z wtorku na środę. Dokładna data, kiedy przypadają andrzejki w 2022 roku to noc z 29 na 30 listopada. Imprezy zorganizowane mogą odbyć się dokładnie w tym terminie lub podczas dwóch sąsiadujących weekendów: z 26 na 27, lub z 3 na 4 grudnia, ale bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza opcja. Co do zasady, zabawy andrzejkowe organizuje się w listopadzie, grudzień zarezerwowany jest na mikołajki oraz imprezy świąteczne. 

Ile zostało dni do andrzejek? Lista wróżb

Zastanawiasz się, ile jeszcze zostało dni do andrzejek? Jest jeszcze dużo czasu na przygotowania, bo pozostało 62 dni do wielkiego świętowania. Największą atrakcją listopadowego spotkania są oczywiście wróżby, współcześnie traktujemy je bardziej z przymrużeniem oka jako coś, co ma pobudzić naszą wyobraźnię. Wynik jest często tematem dyskusji, nawet jeśli nie wierzymy we wróżby andrzejkowe, to jest to zdecydowanie pretekst do refleksji. Co więcej, w dobie wszechobecnej technologii tradycyjne zabawy stanowią miłe urozmaicenie. 

  • Przepowiednia z wosku 

Do wykonania tej wróżby potrzebny będzie pojemnik z zimną wodą, świeca oraz klucz z ozdobnym końcem. Świecę należy zapalić, a kapiący wosk przelać przez otwór w kluczu nad pojemnikiem z wodą. W efekcie otrzymamy zastygły kształt, którego dokładną interpretację ułatwi rzut na ścianie

  • Marzenia na powierzchni 

Wróżba wymaga przygotowania mini karteczek, na których zgromadzeni wypisują swoje marzenia i składają papier na cztery. W kolejnym kroku złożone kartki wrzuca się do misy z wodą. Marzenie, które pierwsze wypłynie na powierzchnię, ma największą szansę na spełnienie. 

  • Krok do przyszłości 

Niezamężni uczestnicy spotkania zdejmują po jednym bucie, które następnie układa się w dwóch rzędach w kierunku drzwi. Następnie buty przekładane są zgodnie z zasadą co jeden, aż do przekroczenia progu. Właściciele trzewików, które pierwsze przekroczą próg, mają największe szanse na ślub. 

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?
  • Termin ważności związku 

Wróżba indywidualna w starym stylu. Każdy, kto chce się przekonać, jaka przyszłość czeka relację i czy warto inwestować w uczucia, powinien zaopatrzyć się w czerwony liść. Liść wkładamy pomiędzy kartki ulubionej książki i obserwujemy, w jakim tempie więdnie i usycha. 

  • Przyszłość w filiżance kawy 

Wróżenie z fusów nie jest miejską legendą, tylko konkretną wskazówką na temat przyszłości. Kawę należy zaparzyć bez dodatków, po opróżnieniu filiżanki, przekręcamy ją do góry dnem. To, co zostanie na dnie, stwarza symboliczny obraz, który może wiele powiedzieć na temat przyszłości. 

  • Pikantna uczta na dobranoc 

Kolejna propozycja, którą można zrealizować w domowym zaciszu. Jedyne co należy zrobić to przygotowanie pikantnej uczty. Osoba, która przyśni nam się tej nocy, jest nam przeznaczona. 

Zobacz też: Andrzejki: jak zorganizować czas w ten szczególny wieczór? 

Więcej o: