Halloween 2022 - upiorne pomysły i historia Jacka. Sprawdź koniecznie, kiedy jest Halloween w 2022 roku

Halloween w 2022 roku będzie barwną ucieczką od szarej rzeczywistości. Szukasz pomysłów na wspólne świętowanie całą rodziną? Sprawdź genezę tego święta i listę patentów na straszny wieczór.

Kiedy jest Halloween 2022 - duchy na kartach historii 

Historia Halloween sięga starożytnego festiwalu o nazwie Samhain, którą można przetłumaczyć, jako koniec lata. Święto obchodzone przez Celtów i Druidów na Wsypach Brytyjskich oznaczało koniec żniw i początek mrocznej części roku. Pożegnanie ze światłem było malowniczym odniesieniem do coraz krótszych dni i dłuższych nocy. Celtowie wierzyli, że podczas Samhain zasłona pomiędzy światem żywych i umarłych była bardzo cienka i ulotna, co pozwalało na komunikację ze zmarłymi, którzy mogli też niszczyć plony. 

W późniejszych latach w Irlandii używano wydrążonej rzepy lub brukwi z twarzą demona do odstraszania duchów. Motyw latarni związany jest z postacią Jacka, który umówił się z diabłem, że odda mu duszę za bogactwo. Diabeł został przechytrzony przez oszusta i nie chciał jego duszy w piekle. Bóg także nie widział miejsca dla Jacka w niebie i odtąd duch tej postaci błąka się pomiędzy światami, a jego drogę oświeca latarnia. Irlandczycy stawiali rozświetlone lampiony na progu, aby odstraszyć zbłąkanego ducha. W latach 40. XIX wieku za sprawą irlandzkich imigrantów tradycja naturalnych lampionów dotarła do Stanów Zjednoczonych. Wielka Brytania jako pierwsza zmieniła rzepy na dynię, ponieważ łatwiej było w niej rzeźbić lampiony. 

Klaun Makijaż na Halloween - klaun. IT, Pierrot a może Joker?

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony w Polsce wywodzi się od wspomnianego wcześniej święta Samhain, Rzymianie włączyli wiele tradycji celtyckich do swoich własnych. Po upływie ośmiuset lat Kościół rzymskokatolicki zmodyfikował Samhain i wyznaczył 1 listopada na Dzień Wszystkich Świętych w celu uczczenia świętych w historii chrześcijaństwa. 31 października obchodzona jest Wigilia Wszystkich Świętych lub właśnie Halloween. Kiedy jest Halloween w 2022 roku? Sprawdź z nami dokładną datę. 

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Halloween 2022 - data. Kiedy będziemy świętować w tym roku? 

Halloween obchodzimy 31 października, czyli w noc przed świętem Wszystkich Świętych, które wypada dokładnie 1 listopada. Jeśli chodzi o dokładną datę Halloween w 2022 roku, to będzie to początek tygodnia, czyli poniedziałek. 

Makijaż na Halloween - zakonnica. Zdjęcie ilustracyjne Makijaż na Halloween - zakonnica. Zobacz najlepsze propozycje

Ile dni do Halloween? Odliczamy i podajemy pomysły na rodzinne aktywności 

Samhain w nowej odsłonie to wyjątkowe święto uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Już dziś sprawdź, ile zostało dni do Halloween i zaplanuj domówkę, która przejdzie do historii. Czasu nie jest zbyt wiele, bo zostało już tylko 40 dni do świętowania. Poniżej lista pomysłów na śmieszno-straszne aktywności. 

  • Wycinanie dyniowych lampionów, 
 
  • dekoracja wejścia do domu, 
 
  • suszenie ziaren z dyni w piekarniku,
 
 
  • pieczenie jabłek, które następnie maczamy w karmelu z posypką, 
 
  • wyprawa po słodkości ''cukierek albo psikus'',

Zabawy na Halloween - Cukierek albo psikus. Zdjęcie ilustracyjneZabawy na Halloween - Cukierek albo psikus. Zdjęcie ilustracyjne FamVeld/shutterstock.com

 

HorrorHorror Free-Photos, pixabay

  • pamiątkowa sesja zdjęciowa. 
 

Zobacz też: Makijaż na Halloween - kot. Pomysły DIY dla całej rodziny

Więcej o: