Czy będzie 15 emerytura? Dla kogo dodatkowe świadczenie? Pojawiła się odpowiedź minister rodziny

W 2020 roku w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy pojawiły się obietnice wypłaty 15. emerytury. Temat ten powraca co roku. Seniorzy wciąż liczą na to, że mimo wszystko pojawi się 15 emerytura. Dla kogo przysługiwać może to świadczenie? Czy możemy spodziewać się "piętnastki" w 2022 roku?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Jedną z obietnic wyborczych w kampanii prezydenckiej była 15 emerytura. 2022 rok był szczególnie trudny, inflacja i rosnące ceny żywności, leków czy prądu i gazu sprawiły, że temat dodatkowych świadczeń dla seniorów znów powraca. Czy seniorzy mogą liczyć na 15. emeryturę?

Czy będzie 15. emerytura? Prezydent obiecuje, ministrowie odpowiadają

Prezydent Andrzej Duda pod koniec sierpnia podczas rozmowy w Radiu Zet został zapytany o obietnice wyborcze z czasów ostatniej kampanii prezydenckiej. Mówił wtedy m.in. o 15. emeryturze dla seniorów. Po wyborach temat już nie powrócił. W 2021 roku usłyszeliśmy, że wypłata kolejnego świadczenia będzie niemożliwa. W tym roku temat tzw. "piętnastek" znów został wzięty na tapet.

– Dzisiaj trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej. Bo to jest rzeczywiście dla nich ogromny znak zapytania, jak mają związać koniec z końcem w sytuacji wzrostu czynszów, które są opłacane za mieszkania, w sytuacji wzrostu kosztów utrzymania codziennego, a także właśnie kosztów utrzymania mieszkań, wynikających choćby ze wzrostu cen energii, ale także wzrostu ogólnego cen, bo mamy niestety także wysoką inflację również i u nas – powiedział prezydent Andrzej Duda w Radiu Zet i dodał: – Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował.

Po wypowiedzi prezydenta pojawiły się nadzieje. Te szybko jednak zostały rozwiane przez Minister Rodziny i Minister Finansów

Minister Marlena Maląg została zapytana o piętnastą emeryturę i możliwość jej wypłacenia jeszcze w tym roku. Jej odpowiedź może być zaskakująca. – Powiedziałabym przewrotnie tak: dzisiaj można powiedzieć, że dzięki zmianom w polityce fiskalnej, podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, obniżeniu podatku, wypłacamy także piętnastą emeryturę. To powoduje konkretne, realne wsparcie dla seniorów. Więc jak byśmy i to doliczyli, chodzi o miliardy złotych, to równałoby się kolejnemu świadczeniu – stwierdziła w rozmowie z "Faktem".

Również minister finansów, Magdalena Rzeczkowska została podczas XXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu zapytana przez Super Express o 15. emeryturę. – Myślę, że będzie to trudne przy tym budżecie, a nie planujemy jego nowelizacji – przyznała Minister.

25 sierpnia ruszyła w Polsce wypłata 14. emerytur. Dodatkowe świadczenie trafi w tym roku do 9 mln emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia długoterminowe. Ile wyniesie 14. emerytura? W tym roku świadczenie na rękę w pełnej wysokości wyniesie 1217,98 zł.

Więcej o: