Jak sprawdzić szczelność lodówki? Banalnie prosty trik z banknotem pozwoli zaoszczędzić pieniądze

Nieszczelna lodówka może przyczynić się nie tylko do szybszego psucia się produktów spożywczych, ale też wyższych rachunków za prąd. Jak można temu zapobiec? Wystarczy regularnie sprawdzać uszczelki. Można to zrobić w banalnie prosty sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle

Dlaczego tak ważne jest sprawdzanie szczelności lodówki? Przedostające się do środka i na zewnątrz powietrze powoduje, że urządzenia zaczyna intensywniej pracować. W ten sposób chce utrzymać odpowiednio niską temperaturę. To skutkuje natomiast nie tylko tym, że jedzenie się szybciej psuje, ale też większym poborem prądu, czyli wyższymi rachunkami. Jak temu zapobiec? Podpowiadamy.

Izabela Janachowska Izabela Janachowska w sukience odsłaniającej plecy. "Wow! Najpiękniejsza"

Jak sprawdzić szczelność lodówki? Przygotuj banknot 

W celu sprawdzenia, czy lodówka nie przepuszcza powietrza, musimy umieścić banknot między uszczelkami drzwi i następnie je zamknąć. Później staramy się go wyciągnąć, ale delikatnie, aby nie przerwać banknotu. Jeśli nam się nie uda, to oznacza, że lodówka jest szczelna. W sytuacji, gdy bez problemu możemy go wysunąć, musimy zacząć działać. 

Test banknotem powtarzamy wzdłuż całej uszczelki. Można wykorzystać do tego kartkę papieru, natomiast jest ona nieco grubsza. 

Większość plastikowych okien ma dwa tryby - letni i zimowy Jak ustawić tryb zimowy w oknach? To sposób na niższe rachunki

Szczelność drzwi lodówki warto sprawdzać regularnie 

W pierwszej kolejności polecamy umycie uszczelek i dokładne wyczyszczenie ich z brudu i kurzu. Często bowiem to właśnie te zanieczyszczenia powodują, że niedokładnie przylegają do siebie gumowe powierzchnie. Przetarcie ich wilgotną szmatką i wytarcie do sucha, może rozwiązać problem. Jeśli jednak tak się nie stanie, uszczelki trzeba będzie wymienić. 

Test z banknotem warto przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu, a jednocześnie pamiętać o regularnym czyszczeniu uszczelek. W ten sposób zapobiegniemy dodatkowym wydatkom nie tylko w postaci konieczności zakupu nowych uszczelek, ale i podwyższonych rachunków

Więcej o: