Te rośliny były modne w PRL-u, a teraz powracają do łask. Są łatwe w uprawie i szybko rosną

Jak się okazuje, moda ma zastosowanie również wśród roślin doniczkowych. Niektóre z nich były znakiem rozpoznawczym czasu PRLu, zarówno w domach, jak i w urzędach. Na pewien czas o nich zapomniano, a teraz ponownie wracają do łask.

Styl retro, a konkretnie z okresu PRL od jakiegoś czasu został na nowo wprowadzony do designu. Wielbiciele wnętrz rzucili się w wir poszukiwań krzeseł Chierowski czy charakterystycznych komód na cienkich nóżkach. Jak się okazuje, PRL ma odzwierciedlenie również w doborze roślin. Co królowało na parapetach z tego okresu?

Zielistka niczym zielony wodospad. Ma małe wymagania, a rośnie obficie

Bujne wąskie i długie listki w mniej lub bardziej wyraziste paski były prawdziwym hitem. Charakterystyczną cechą są "wąsy". Duże okazy wypuszczają gałązki z sadzonkami, które można obciąć i ukorzenić. Pozostawione tworzą prawdziwą zieloną kaskadę. Zielistka jest bardzo łatwa w uprawie i bezpieczna dla zwierząt domowych. Niektórzy mówią, że im mniej się nią zajmujemy, tym lepiej rośnie. Warto umieścić ją w wiszącej doniczce lub na skraju parapetu, tak żeby mogła swobodnie zwisać. 

 

Niczym zielona mgiełka. Asparagus pierzasty wyróżni się wśród roślin

To niezwykle oryginalna roślina, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. W czasach PRL-u popularna była odmiana asparagus pierzasty. Jego liście przypominają zieloną mgiełkę. Asparagus preferuje stanowiska jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Nie toleruje przelania i bardzo lubi regularne zraszanie. Jeśli ma za sucho, szybko to zauważymy, ponieważ jego delikatne listki zaczną żółknąć i osypywać się.

 

Roślinka, która leczy. Anginka idealna dla zapominalskich

Niegdyś gościła w niemal każdym domu, a nazywano ją anginką. Może nie każdy kojarzy tę nazwę, ale prawdopodobnie będzie pamiętać charakterystyczny zapach. Geranium to hit PRLu-, który jest blisko spokrewniony z pelargonią. Ze względu na silne właściwości przeciwzapalne, stosowano ją w leczeniu przeziębienia. Ma piękny, lekko cytrusowy zapach, którego nie da się pomylić z niczym innym. Anginka bardzo szybko rośnie i uwielbia słońce, można ją regularnie przycinać, tworząc jednocześnie nowe sadzonki. Jest też bardzo odporna na przesuszenie, dlatego powinny się nią zainteresować osoby, które są nieco zapominalskie. 

 
Więcej o: