Dopłaty do ciepła nawet do 3000 zł. Nowy dodatek otrzymają tylko wybrani. Muszą spełnić jeden warunek

Dodatek węglowy to niejedyna finansowa forma wsparcia, na jaką będą mogli liczyć odbiorcy ciepła. W Sejmie trwają bowiem prace nad poprawkami senackimi do nowych dopłat ciepła. Rekompensaty miałby trafić do większej liczby osób. Niektórzy mogliby liczyć na wypłaty do 3000 zł.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych pozytywnie zaopiniowała poprawki do ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Wśród nich znajduje się nie tylko obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców, ale też dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. 

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Dopłata do ciepła 2022. Kto otrzyma dodatek do ogrzewania? 

Wysokość dopłaty ma być uzależniona od źródła ogrzewania. Maksymalnie będzie można otrzymać: 

  • 3000 zł — w sytuacji, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, 
  • 2000 zł — dla ogrzewania na olej opałowy,
  • 1000 zł — ogrzewanie na drewno kawałkowe
  • 500 zł — dla ogrzewania na LPG,

Kiedy wypłata dopłaty do ciepła? Wnioski będą musiały być rozpatrzone w ciągu miesiąca

Ustawa nie weszła jeszcze w życie, ale zakłada się, że rozpoczęcie przyjmowania wniosków ma rozpocząć się 1 października i potrwać do 30 listopada. Wówczas trzeba będzie je złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Gminy będą miały 30 dni na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę środków.

Dopłaty do ogrzewania będą wypłacone pod jednym warunkiem 

Prawo do dofinansowania nie będzie uzależnione od dochodów, a wpisu do ewidencji CEEB. Gminy, aby zweryfikować, że na dom przypadnie jeden dodatek, będą mogły skorzystać z bazy PESEL oraz deklaracji opłat śmieciowych.

Jeśli w domu występuje więcej niż jedno źródło ciepła, to wnioskodawca wskazuje, o jaką wysokość dodatku się stara. Nie otrzymają go natomiast osoby, które już złożyły wniosek lub skorzystały z dodatku węglowego.

Więcej o: