Jak oszczędzać prąd w domu? Te banalne sposoby pomogą zmniejszyć rachunki

Rozsądne korzystanie z urządzeń elektrycznych w domu jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim pozwoli obniżyć rachunki. A to przy coraz wyższych kosztach jest bardzo ważne. Sprawdź, jak oszczędzać prąd. Wypróbuj te sprawdzone metody.

Szukasz sprawdzonych porad domowych? Zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Ceny wciąż rosną. Dotyczy to również cen energii. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobów na to, jak oszczędzać prąd i jak obniżyć jego zużycie, by rachunki były niższe. Wystarczy zacząć od pozornie małych i nieistotnych rzeczy. Nawet niewielka zmiana nawyków może pomóc zaoszczędzić.

Jak oszczędzać prąd? Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu?

Rosnące ceny odczuwamy nie tylko podczas codziennych zakupów. Również wtedy, gdy dostajemy rachunki za wodę, prąd czy gaz. Sytuacja na świecie nie sprzyja oszczędzaniu. Coraz więcej osób zaczyna jednak świadomie korzystać z prądu czy wody. A to korzystne nie tylko dla naszego portfela, lecz także środowiska.

Najwięcej prądu w domu zużywają płyta indukcyjna, bojler elektryczny, piekarnik, lodówka i zmywarka. Dużo energii zużywa również czajnik elektryczny czy odkurzacz. Zużycie zależy przede wszystkim od częstotliwości korzystania. Nie zawsze możesz zrezygnować z "pożeraczy prądu" czy całkowicie wymienić sprzęt na bardziej energooszczędny. Możesz jednak wprowadzić niewielkie zmiany, które pozwolą zmniejszyć rachunki.

Sprawdź, jak oszczędzać prąd. Dzięki tym sposobom rachunki będą niższe

Wykorzystuj jak najbardziej światło dzienne. Tak zorganizuj przestrzeń w domu, by móc jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. To ważne szczególnie jesienią i zimą, gdy dzień staje się coraz krótszy. Biurko ustaw przy oknie. Większość pracy staraj się wykonywać w dzień.

Gaś światło po wyjściu z pomieszczenia. Zainstaluj też żarówki energooszczędne. Choć te są droższe od zwykłych, zużywają mniej prądu. Wymianę zacznij od tych miejsc, w których żarówki świecą się najdłużej. Wybieraj te mocniejsze - lepsza jedna mocna żarówka od trzech słabszych.

Jeśli masz kuchenkę elektryczną lub indukcyjną, gotuj potrawy pod przykryciem. To skróci czas przygotowywania potraw, a dzięki temu pozwoli zużyć mniej prądu. W czajniku, również tym elektrycznym, gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz.

Odłączaj z kontaktu nieużywany sprzęt. Nawet pozornie wyłączone urządzenie wciąż pobiera prąd. Staraj się więc jak najrzadziej korzystać z trybu czuwania. Jeśli to możliwe, uruchamiaj tryb eko lub oszczędzania energii. Po naładowaniu urządzenia odłączaj ładowarkę od kontaktu. Pamiętaj o dokładnym zamykaniu lodówki, upewnij się też, że jest szczelna.

Uruchamiaj tylko pełną zmywarkę i pralkę. To pozwoli nie tylko zaoszczędzić prąd, lecz także wodę. Wstawianie wypełnionej do połowy zmywarki nie jest dobrym pomysłem. W niewielkim gospodarstwie domowym urządzenia o ogromnej pojemności mogą przyczynić się do rosnących rachunków. Z kolei zbyt małe urządzenie może sprawić, że będziemy je uruchamiać kilka razy dziennie. Wielkość zmywarki, pralki czy lodówki dostosuj do liczby domowników. Jeśli wymieniasz sprzęt na nowy, zwróć uwagę na klasę jego energooszczędności.

Więcej o: