Domowe sposoby na ćmę bukszpanową. Spryskaj rośliny tą mieszanką, a pozbędziesz się problemu na dobre

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? To pytanie spędza sen z powiek wielu ogrodnikom. Jak się okazuje niepotrzebnie. Znamy bowiem banalnie proste triki, dzięki którym można się rozwiązać problem uciążliwych szkodników.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Ćma bukszpanowa wyrządza niestety ogromne i nieodwracalne szkody w ogrodzie. Żerując na roślinach, sprawia, że te stają się oblepione gęstym oprzędem, a w końcu zaczynają tracić liście i obumierać. Jak temu zapobiec? Wystarczy naturalny oprysk, który bez problemu przygotujesz samodzielnie. 

Kwiaty zaatakowała ćma bukszpanowa? Oprysk z tych trzech składników się jej pozbędzie 

Jak zwykle niezawodny okazuje się... ocet. 4 łyżki produktu wymieszane z 3 łyżkami oleju rzepakowego i 0,5 l wody mogą przynieść zaskakujące efekty. Zaatakowaną roślinę dokładnie opryskujemy mieszanką i zostawiamy na 30 minut. Po tym czasie larwy powinny opaść na ziemię. Wówczas bukszpan należy opłukać silnym strumieniem wody. Oprysk nie powinien zbyt długo mieć kontaktu z rośliną, gdyż może to jej zaszkodzić. 

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową. Wrotycz pomoże rozwiązać problem 

Świetnie z ćmą bukszpanową poradzi sobie także wrotycz. Ma właściwości owadobójcze, a dodatkowo intensywny zapach odstrasza szkodniki. Należy 300 g świeżego ziela lub 30 g suszonego zalać 10 l wody i odstawić na dobę. Później wystarczy tylko rozcieńczyć płyn z wodą w proporcji 1:2 oraz spryskać nią bukszpan. 

Najlepszy środek na ćmę bukszpanową? Wykorzystaj szare mydło 

Kolejnym sposobem na ćmę bukszpanową jest szare mydło. 300 g środka trzeba zetrzeć na tarce i wymieszać z 10 l gorącej wody. Po wystudzeniu, gdy roztwór stanie się przejrzysty, wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i gotowe. Opryskiem należy obficie spryskać roślinę i zaczekać na efekty. 

Więcej o: