Paznokcie Terrego mogą być oznaką groźnej choroby. Jak je rozpoznać?

Jak się okazuje, wygląd paznokci może nam powiedzieć wiele o stanie zdrowia. Gdy zaczynamy chorować, płytka paznokcia zmienia kolor, kształt, a nawet strukturę. Nie należy ignorować tego sygnału. Co oznaczają paznokcie Terry'ego? Jak je rozpoznać?

Nie wszystkie zmiany na paznokciach powinny być dla nas alarmujące. Jeśli jednak zauważysz, że płytka zmienia kolor czy kształt, należy udać się do lekarza specjalisty. Jednym z niepokojących objawów są tzw. paznokcie Terry’ego, które wskazują na wiele chorób, w tym na marskość wątroby. Jak rozpoznać paznokcie Terrego? 

Zobacz wideo Jak pielęgnować dłonie i paznokcie zimą?

Czym są paznokcie Terry’ego? Po tym można je rozpoznać 

Paznokcie Terry'ego lub paznokcie Terrego to określenie z 1954 roku. Pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza, który jako pierwszy je opisał. Zauważył on, że u 82 ze 100 pacjentów chorujących na marskość wątroby, paznokcie mają specyficzny wygląd. Czym się charakteryzują? 

Paznokcie Terrego są zmętniałe niemal na całej długości, z wyjątkiem jednego pasa o szerokości od 0,5 do 3 mm. Dalsza, czyli dystalna część płytki jest różowa, natomiast część bliższa ma barwę białą. Dobra wiadomość jest taka, że paznokcie nie wymagają leczenia. Zmiana barwy zanika, gdy leczy się powiązaną z nią chorobę.

— Jeśli biała część wystaje nieco poza naskórek, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak rośnie, pokrywając coraz większy obszar płytki, może być to symptom schorzeń ogólnoustrojowych – od marskości wątroby po niewydolność serca — możemy przeczytać na stronie zdrowie.gazeta.pl

Paznokcie Terry’ego mogą być objawem groźnej choroby. O czym świadczą? 

Chociaż w niektórych przypadkach paznokcie Terry'ego mogą być oznaką starzenia się organizmu, częściej są one objawem występowania groźnej choroby. Badania potwierdzają ich związek m.in. z: 

  • Marskością wątroby 
  • zastoinową niewydolność serca 
  • cukrzycą typu 2 
  • chorobą naczyń obwodowych 
  • niewydolnością nerek 
  • Niedoborem odporności  
  • wirusowym zapalenie wątroby. 
Więcej o: