Wszystkich Świętych 2022 - kalendarz, prognoza pogody, przygotowania. Sprawdź, kiedy jest dzień Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych 2022 już tuż tuż. W który dzień odwiedzimy groby bliskich i jaką pogodę przewidują synoptycy? Sprawdź wszystkie ważne informacje przed wizytą na cmentarzu.

Kiedy jest dzień Wszystkich Świętych 2022? Świąteczny kalendarz 

Zastanawiasz się, kiedy jest dzień Wszystkich Świętych w 2022 roku? Jak powszechnie wiadomo, jest to szczególny czas zadumy i tęsknoty za bliskimi, którzy odeszli. 1 listopada (w tym roku wypada we wtorek) odwiedzimy rodzinne groby, zapalimy znicz otulony wieńcem i zmówimy wspólną modlitwę. Dzień poprzedzający 1 listopada nazywamy Wigilią Wszystkich Świętych. W kolejnym dniu, czyli 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny. Zgodnie z tradycją Kościół katolicki w liturgii wspomina w tym dniu wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata i teraz potrzebują modlitwy, aby osiągnąć życie wieczne. 

Znamy już odpowiedź na pytanie, kiedy jest dzień Wszystkich Świętych, poniżej znajdziesz informację na temat prognozy pogody oraz kilka praktycznych wskazówek odnośnie pielęgnacji pomnika.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Ile zostało dni do dnia Wszystkich Świętych i czy można spodziewać się opadów śniegu? 

Pogoda w listopadzie potrafi zaskoczyć, na listopadowe święta warunki za oknem mogą przypominać złotą polską jesień lub środek zimy. Jak będzie w tym roku? Długoterminowa prognoza pogody dla Polski w listopadzie wróży raczej ciepły i wilgotny okres z dużą ilością opadów. Na cmentarz można ubrać się więc w miarę lekko, ale nie zapomnijmy o parasolu. Mała ilość wiatru oraz okres grzewczy mogą przełożyć się też na złą jakość powietrza, osoby wrażliwe oraz obciążone chorobami górnych dróg oddechowych mogą dodatkowo zaopatrzyć się w maseczkę.  

A ile zostało dni do dnia Wszystkich Świętych? Do święta pozostało jedynie 38 dni. 

Dzień Wszystkich Świętych 2022 - data. Od kiedy zacząć przygotowania? 

Znamy już dokładną datę święta Wszystkich Świętych w 2022 roku, wiemy także, na jaką pogodę możemy liczyć w ten dzień. Teraz zastanówmy się nad tym, z jakim wyprzedzeniem należy posprzątać pomnik oraz kiedy ustawić kwiaty i znicze. Sprzątanie nagrobka jest równie ważne, co sama obecność na cmentarzu w czasie świąt. O ile data Wszystkich Świętych jest stała, to okres przygotowań jest ściśle uzależniony od warunków pogodowych. Najczęściej pomniki sprząta się na dwa tygodnie lub tydzień przed świętami.

  • Na początek grób należy uprzątnąć z usuniętych wiązanek i wypalonych zniczy, następnie zmieść piasek i umyć pomnik ciepłą wodą.
  • W suchym dniu warto dodatkowo zdecydować się na pastowanie. Na koniec płytę przecieramy suchą szmatką.
  • Z uwagi na możliwość kradzieży wiązanki oraz znicze warto ustawić dopiero 1 listopada, czyli w tym roku we wtorek. 

Osoby, które z różnych względów nie mogą same pojawić się przed świętami na cmentarzu, mogą skorzystać z profesjonalnej usługi, której koszt waha się w granicach od 80 do 150 zł za jeden grobowiec.

Zobacz też: Dekoracje nagrobków na Wszystkich Świętych - jak przygotować grób na 1 listopada?

Więcej o: