Twój sweter gryzie i drapie? Sięgnij po produkt za 3 zł, a problem zniknie w mgnieniu oka

Wełniany sweter czy szalik gryzą, a czapka drapie? To częsty problem, który potrafi dokuczyć szczególnie zimą. Na szczęście można w łatwy sposób temu zapobiec. Sprawdź, co robić z gryzącym swetrem i jak prać wełnę, by służyła jak najdłużej.

Ciepły wełniany sweter to prawdziwy must have na jesień i zimę. Zdarza się jednak, że wełna zaczyna nas gryźć, a jej noszenie staje się wyjątkowo nieprzyjemne. Drapiąca odzież może być prawdziwym utrapieniem. Co robić, by tego uniknąć? Jak prać wełnę, by służyła nam jak najdłużej i była przyjemna w dotyku? Sprawdźmy!

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prać wełnę? Pamiętaj o odpowiednim programie

Przede wszystkim pamiętaj, by wybierać odpowiedni program w pralce. Wybierz ten do prania odzieży wełnianej. Pierz ją rzadko - wełna tego nie lubi. By odświeżyć swetry czy szaliki, możesz pozostawić je do wietrzenia na balkonie lub włożyć na noc do zamrażalnika. To pomoże pozbyć się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy. Niewielkie plamy usuń ręcznie, ale pamiętaj, by nie pocierać intensywnie materiału i nie moczyć całości.

Do prania stosuj specjalne detergenty, które pozwolą zniwelować nieprzyjemne uczucie drapania. Wlewaj niewielką ilość środka do prania. Wełna może bowiem chłonąć ich nadmiar, a przez to stanie się sztywna i drapiąca. Pamiętaj też, by suszyć wełnianą odzież w pozycji poziomej i nie robić tego w bezpośrednim słońcu.

Co robić, by sweter przestał gryźć? Sięgnij po domowe sposoby

Domowe sposoby świetnie sprawdzą się nie tylko podczas codziennych porządków. Możesz po nie sięgnąć również podczas prania wełnianych rzeczy. Jeśli wyciągnięty z szafy jesienny sweter czy zimowy szalik gryzą, zaopatrz się w glicerynę lub mleko.

  • Do 3 litrów letniej wody dodaj ok. 20 ml gliceryny. Namaczaj sweter przez 20 minut.
  • Do 3 litrów letniej wody dodaj 750 ml mleka. Namaczaj sweter przez 4 godziny.

Po namaczaniu wypłucz i wysusz sweter, pamiętając, by nie wieszać go pionowo. Do namaczania swetrów i wełnianych akcesoriów możesz również wykorzystać odżywkę do włosów, która nie sprawdziła się w pielęgnacji. Do miski wypełnionej zimną wodą dodaj ok. 50 ml odżywki. Wymieszaj, a następnie wrzuć sweter na ok. 15-20 minut. Ta metoda sprawi, że sweter stanie się miękki. Doskonale sprawdzi się też w przypadku odzieży, która po praniu lekko się skurczyła. Odżywka bowiem rozluźni włókna.

Więcej o: