Przekręć tę śrubę w oknie, a nie pożałujesz. Zaoszczędź sporo pieniędzy

Nieszczelne okna mogą nie tylko sprawić, że w mieszkaniu będzie chłodniej, ale też przede wszystkim znacząco wpłynąć na wysokość rachunków za ogrzewanie. Jak temu zapobiec? Wystarczy zmiana trybu okien na zimowy.

Do pierwszego dnia jesieni zostało jeszcze trochę czasu, ale zdecydowanie czuć już jesienną aurę i spadki temperatur. Sprawia to, że coraz więcej osób zastanawia się, jak docieplić mieszkanie, a w sezonie grzewczym nie wydać majątku na rachunki. Okazuje się, że jest to banalnie proste. Wystarczy znać pewien trik

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Tryb zimowy w oknach. Jak go ustawić? 

Jednym z najprostszych sposobów na zatrzymanie ciepła w domu jest ustawienie okien na tryb zimowy. Jest to nic innego jak mocniejsze dociśnięcie uszczelki. Jak to zrobić? W oknach PCV musimy znaleźć rolkę regulującą, czyli metalowy bolec w ruchomej ramie, który jest widoczny po otwarciu okna. Gdy ją znajdziemy, to należy zwrócić uwagę na jej ustawienie. Węższa strona jest to tryb letni, a grubsza zimowy.

Jeśli mamy ustawiony tryb letni, to musimy przekręcić śrubę o 90 stopni w prawo. Często damy radę zrobić to palcami lub kombinerkami, ale w niektórych modelach okien niezbędny będzie specjalny klucz. 

 

Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Inne sposoby na obniżenie rachunków

Powyższy trik nie jest jedynym, dzięki któremu możemy zaoszczędzić pieniądze. Gdy za oknami robi się coraz chłodniej, warto pamiętać także o kilku innych rzeczach: 

  1. Wyczyść i odpowietrz kaloryfery — przed sezonem grzewczym jest to obowiązkowy zabieg, aby ciepło rozchodziło się równomiernie po mieszkaniu.
  2. Nie zasłaniaj ich niczym grzejników — najlepiej działają, gdy powietrze wokół nich swobodnie przepływa, a tym samym rozchodzi się po mieszkaniu. Między kaloryferem a meblami powinna zaleźć się minimum 10-centymetrowa przerwa
  3. Zimą wietrz prawidłowo mieszkanie — co to oznacza? Zanim otworzysz okno, zakręć grzejniki. Wówczas termostat nie zareaguje na nagły napływ zimnego powietrza. 
Więcej o: