Aby okolica naszego domu wyglądała estetycznie, często decydujemy się na kostkę brukową. Rzadko przed zakupem jesteśmy świadomi jednak, ile pracy wymaga dbanie o takie podłoże. Kostka może stawać się nieco obślizgła, a z czasem nawet zielona. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest na to jakieś tanie rozwiązanie? Odpowiadamy.
Zobacz wideo
Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze
Dlaczego kostka brukowa robi się zielona? To najczęstsze przyczyny powstawania problemu
Kostka brukowa jest bardzo chętnie wykorzystywana przy aranżacji ogrodów, tworzenia podjazdów czy eleganckich ogrodowych chodników. Niestety nie jest to produkt idealny. Po intensywnych opadach może pojawić się na niej obślizgły nalot, a nawet mech. Jakie są tego przyczyny? Dlaczego kostka brukowa robi się zielona?
- Mech – to pierwszy powód, dlaczego kostka brukowa robi się zielona. Pojawia się zwłaszcza, jeżeli w szczelinach kostki przez dłuższy czas stoi woda i mamy do czynienia z wysokim poziomem wilgoci.
- Glony – glony mogą pojawić się zarówno na powierzchni kostki brukowej, jak i w fugach. Najczęściej powstają po północnej stronie budynku. Co wpływa na jej pojawianie się? Okazuje się, że duże znaczenie ma częstotliwość korzystania z pojazdu, dlatego zwłaszcza jesienią warto regularnie użytkować nawierzchnię.
- Chwasty – chwasty pojawiają się, kiedy po kilku miesiącach użytkowania np. podjazdu do garażu, piasek tworzący fugi zaczyna mieszać się z nawiezioną i nawianą ziemią. Tworzy się tym samym gleba, w której mogą rozwijać się różne gatunki roślin. Chwasty trzeba usuwać na bieżąco, inaczej szybko zauważymy, że cała kostka zrobi się zielona.
Zielona kostka brukowa. Jak poradzić sobie z problemem domowymi sposobami?
Chociaż usuwanie mchu czy glonów z kostki nie jest prostym zadaniem, istnieją domowe triki, które ci je ułatwią. Do czyszczenia świetnie sprawdzi się ocet. Oto jak go wykorzystać:
- Stwórz roztwór octu z wodą w proporcjach 2:1
- Zanim przejdziesz do pryskania, sprawdź prognozę pogody. Po skończonym procenie nie powinno padać przez co najmniej 24 godziny. Inaczej deszcz spłucze ocet i nie będzie on miał szansy zadziałać.
- Obficie spryskaj roztworem kostkę brukową. Pamiętaj, żeby robić to jedynie w bezwietrzny i suchy dzień.
Do oprysku można wykorzystać najtańszy ocet spirytusowy o stężeniu od 10% do 20%. Wszystko zależy od skali problemu. Jeśli są to młode i zielono chwasty, wystarczy 10% ocet. Jeśli są starsze, będziesz potrzebować octu o większym stężeniu.