Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wszawica to poważny problem. I nie ma już w zasadzie żadnego związku z brakiem higieny. Z wszami możemy zetknąć się w szkole, hotelu, w autobusie, a nawet na siłowni. Najwięcej problemów sprawia rodzicom. Dzieci mogą bowiem "przynieść" wszy niepostrzeżenie i w błyskawicznym tempie okazuje się, że cała grupa w przedszkolu czy klasa będzie zmagać się z tym problemem. Czasem nawet regularna i dokładna obserwacja skóry głowy i włosów może nie wystarczyć. Co wtedy? Warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na wszy.
Domowe sposoby są skuteczne, choć wymagają systematyczności i cierpliwości. Zadziałają łagodniej niż produkty dostępne w sklepach czy w aptece, co jednak wcale nie oznacza, że nie poradzą sobie z tym problemem. Po jakie domowe sposoby na wszy warto sięgnąć? Jednym z często polecanych sposobów jest ocet jabłkowy. Wysuszy gnidy i pomoże pozbyć się żywych osobników. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1, a następnie dokładnie natrzyj nim skórę głowy i włosy. Zawiń je w foliowy czepek i pozostaw na ok. godzinę. Po tym czasie starannie wyczesz wszystkie martwe wszy i gnidy, a następnie umyj włosy szamponem. Kurację octem powtarzaj aż do całkowitego pozbycia się pasożytów.
Olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, lawendowy czy rozmarynowy również pomogą się pozbyć wszy. By ułatwić nakładanie produktu, wymieszaj je z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek, a następnie wetrzyj we włosy i skórę głowy. Nałóż foliowy czepek i pozostaw na co najmniej 30 minut. Po tym czasie wyczesz dokładnie wszy specjalnym grzebieniem. Zabieg również powtarzaj do skutku.
Nafta to także często polecany domowy sposób na wszy. Nie zaleca się jednak jej stosowania na podrażnionej skórze głowy. Jeśli nie masz z nią problemów, wysmaruj naftą kosmetyczną włosy i skórę. Podobnie jak w przypadku octu czy olejków, nałóż foliowy czepek i odczekaj 30 minut. Po tym czasie wyczesz wszy, a na koniec umyj włosy szamponem.