Całkiem niedawno, bo 10 września obchodziliśmy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To dzień szczególny, w którym przypomina się o tym, jak ważne jest niesienie pomocy innym. Wiele osób cierpi na problemy psychiczne, pomimo tego, że nie mówią o tym, a osoby z najbliższego otoczenia mogą w ogóle tego nie widzieć. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi 1,5 mln osób. Ci, którzy podejmują trud wspierania potrzebujących, to osoby o silniejszej psychice. Ich podejście do życia może wynikać z tego, że przepracowały już pewne historie u terapeuty lub poddały się leczeniu farmakologicznemu u psychiatry. Być może zdobyły też z biegiem lat "mądrość życiową", która pozwoliła im wyciągnąć odpowiednie wnioski. Ich siła psychiczna może też wynikać po prostu z ich charakteru. Poznaj najważniejsze cechy osób silnych psychicznie.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl
Osoba silna psychicznie przede wszystkim jest w stanie zmierzyć się z rzeczami niespodziewanymi, które mogą nie do końca pójść po jej myśli. Może być to porażka na tle zawodowym, konflikt z bliską osobą, mandat, albo nawet nieoczekiwana śmierć kogoś znajomego. To odróżnia ją od osoby słabszej psychicznie, która przeważnie reaguje bardzo emocjonalnie, czując się w takiej sytuacji zagubiona.
Nie można co prawda przygotować się w życiu na wszystko, ale warto pracować nad racjonalną oceną sytuacji. Osoby silne psychicznie w sytuacjach kryzysowych potrafią wytłumaczyć sobie, jaki jest skutek i jaka była jego przyczyna. Jeśli uznają, że wina leżała po ich stronie, zrobią wszystko, aby się nie obwiniać, ale przyznać do błędu i wyciągnąć wnioski. Jeśli na sytuację nie mieli wpływu, podejdą do niej często ze smutkiem, ale i z wewnętrznym spokojem. To ich największa siła.
Co jest bardzo ważne, osoby silne psychicznie nie pogrążają się w przeszłości. Zamiast myśleć o tym, co było i co mogłoby być, skupiają się na tym, jak ulepszyć rzeczywistość i cieszyć się z tego, co mają teraz. To pozwala im dostrzegać jak najwięcej pozytywów na co dzień i to w zwykłych rzeczach.
Zdarza się, ze osoby silne psychicznie są indywidualistami i nie przepadają za kontaktami z innymi ludźmi. Wolą skupić się na walce o siebie i poznawaniu swojego wnętrza. Nie ma w tym nic złego, o ile nie krzywdzą innych osób. Jeśli jednak lubią towarzystwo, mogą przekuć swoją siłę psychiczną w coś niezwykłego. Jeśli wśród nich są osoby niestroniące od wystąpień publicznych, mogą zostać np. mówcami motywacyjnymi. Sprawdzą się świetnie w roli właśnie terapeutów, ale i pedagogów, czy nauczycieli. Z bardziej "przyziemnych" ról, to przede wszystkim wyrozumiali i wierni przyjaciele, którzy powinni trwać u boku również tych, którzy potrzebują, aby dodać im odrobinę siły psychicznej.
Takie osoby mogą śmiało wspierać np. osoby z depresją, ponieważ nie są podatne na emocje innych. Smutek może im się udzielać, ale nie pozwolą, aby "pochłonął" je całkowicie. Na podstawie swoich doświadczeń dają też wspaniałe rady i mogą być autorytetem oraz motywacją do działania.
Warto jednak pamiętać, że siła psychiczna w każdej chwili może przerodzić się w słabość. Nie wolno bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów świadczących o tym, ze psychicznie nie czujemy się dobrze. Warto wówczas skorzystać z konsultacji psychiatry, lub psychologa, albo skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania pod numerem telefonu: 116 111.