Pijesz wodę z cytryną? To błąd! Bardzo narażasz swoje zęby

O korzyściach wynikających z picia wody z cytryną mówi się od dawna. Dodaje energii, pobudza jelita do pracy, chroni przed zakwaszeniem organizmu. Jak się okazuje oprócz zalet, są również duże wady, które mogą mieć poważne konsekwencje.

Czy woda z cytryną jest szkodliwa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Szklanka wody z cytryną to prawdziwy hit ostatnich lat, opisywany jako remedium na kilka dolegliwości, a także sposób na profilaktykę. Często mówi się przede wszystkim o tym, że przywraca równowagę kwasowo-zasadową, która jest bardzo ważna. Jej zachwianie przejawia się między innymi uczuciem ciągłego zmęczenia, bólów głowy, apatii, złego samopoczucia. I w zasadzie łatwo do tego doprowadzić, ponieważ wystarczy zjadać duże ilości mięsa i serów, które zaburzają równowagę kwasowo-zasadową. Woda z cytryną korzystnie wpływa na jelita, ponieważ związki zawarte w niej zwiększają wytwarzanie śliny i enzymów trawiennych. Niektórzy też twierdzą, że jest to świetny zamiennik porannej kawy, gdyż dodaje energii. Jest jednak bardzo poważna wada takiego napoju i zwrócili na nią uwagę stomatolodzy. 

Nadwrażliwość, próchnica i pęknięte szkliwo. Czy da się ograniczyć zły wpływ wody na zęby?

O ile na inne części naszego organizmu wpływa ona zbawiennie, to zdecydowanie nie jest tak w przypadku naszego uzębienia.

- Niestety, choć nie można odmówić temu rytuałowi wielu korzyści zdrowotnych, woda z cytryną negatywnie wpływa na nasze zęby. Kontakt z kwaśnymi napojami nie jest komfortowy dla uzębienia i może prowokować osłabienie szkliwa. Soki owocowe, w tym także woda z cytryną, niszczą osłonę nabytą na zębach, która chroni szkliwo przed kwasową erozją. - wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak.

Im częściej pijemy wodę z cytryną, tym gorzej dla naszej jamy ustnej, bo możemy nabawić się nadwrażliwości, próchnicy, a nawet pęknięć szkliwa. Jest jednak pewien sposób na zminimalizowanie tych szkód, bez rezygnacji z wody z cytryną. Picie jej przez słomkę ogranicza kontakt z zębami. Można również przepłukać jamę ustną zwykłą wodą, co znormalizuje pH. Trzeba ponadto pamiętać, żeby nie myć zębów od razu po wypiciu wody. Lepiej odczekać 30 minut, gdyż wtedy odbudowuje się tak zwana osłonka chroniąca szkliwo. 

Więcej o: