Pozbądź się wilgoci. Ten domowy osuszacz powietrza kosztuje grosze, a działa jak sprzęt za kilka tysięcy

Skuteczny osuszacz powietrza nie musi być drogi. Choć cena profesjonalnych urządzeń może zwalać z nóg, w prosty i tani sposób możemy pozbyć się wilgoci z mieszkania. Wystarczy, że zastosujemy banalny trik, który nie obciąży portfela.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Okres jesienno-zimowy sprzyja zbieraniu się wilgoci w mieszkaniu. Naszym pierwszym pomysłem na rozprawienie się z nią jest zakup profesjonalnego pochłaniacza wilgoci lub osuszacza powietrza. Choć są skuteczne, ich cena często bywa zaporowa, dlatego najpierw warto wykorzystać domowe sposoby, które pomogą osuszyć mieszkanie.

Zobacz wideo Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Optymalna wilgotność w mieszkaniu

Wilgotność w domu powinna wynosić pomiędzy 30 a 65% przy temperaturze 20-22°C. Gdy zaczyna przekraczać i utrzymywać 80%, powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni oraz innych grzybów. Są one niebezpieczne dla naszego układu oddechowego, nasilają alergie oraz mogą powodować bóle stawów, mięśni i zmęczenie.

Zlokalizuj problem. Skąd może pochodzić wilgoć?

Wilgoć w domu może pochodzić z zewnątrz i w wewnątrz. W przypadku pierwszej opcji powinniśmy poszukać zacieków, w szczególności przy rynnach i kominach. Gdy mamy do czynienia z wilgocią z wewnątrz, często wiąże się ona ze zwykłymi, domowymi czynnościami — kąpielą, prysznicem, gotowaniem, suszeniem ubrań. Przeciętna, trzyosobowa rodzina wytwarza do 12 litrów pary wodnej dziennie

Triki, dzięki którym ograniczysz pojawianie się wilgoci w domu

Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w domu dzięki kilku prostym czynnościom:

  • często wietrz i dogrzewaj wszystkie pomieszczenia, w szczególności w okresie jesienno-zimowym,
  • podczas gotowania korzystaj z okapu oraz przykrywaj garnki,
  • pranie susz jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach,
  • ogranicz długie, gorące prysznice oraz kąpiele.

Osuszacz powietrza. Domowy sposób za kilka złotych

Zanim zdecydujesz się na zakup drogiego, profesjonalnego sprzętu, sprawdź domowe sposoby, które pomogą pozbyć się wilgoci z mieszkania:

  • złącz taśmą kilka kostek kredy i umieść w miejscu, które wymaga osuszenia,
  • do połowy wysokości miseczki nasyp sodę oczyszczoną lub gruboziarnistą sól morską. Owiń gazą i postaw w pomieszczeniu, gdzie pojawiła się wilgoć. Gdy się rozpuszczą, wymień na nowe,
  • wykorzystaj rośliny, które pobierają z powietrza wiele wilgoci — różę jerychońską, skrzydłokwiat, karłowatą odmianę palmy.
Więcej o: