Śpisz poza domem i masz takie ślady na ciele? Szybko spakuj swoje walizki

Możemy przywieźć je chyba z każdego miejsca na świecie. Lepiej jednak tego uniknąć, gdyż walka z tymi owadami bywa często długa i męcząca. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać w czasie podróży, aby nie przywieźć ze sobą pluskiew.

W wielu miejscach na świecie pluskwy to nadal powszechne zjawisko. Można trafić na nie w hostelach, schroniskach, a nawet hotelach. W trakcie dnia możemy ich nie zauważyć, gdyż stworzenia te aktywizują się nocą.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy: potrzebne są woda i monety

Śpisz poza domem i masz takie ślady na ciele?

Jeśli po przebudzeniu zauważysz na swoim ciele charakterystyczne bąble, to znak, że być może w miejscu, w którym przebywasz, zalęgły się pluskwy. Znaki po ugryzieniach pluskiew znajdziesz w różnych miejscach na ciele. Jednak ich ulubione rejony to:

  • plecy;
  • szyja;
  • twarz.

Gdy organizm jest wrażliwy na tego typu ukąszenia, bąble mogą utrzymywać się nawet przez ponad tydzień. Wówczas warto posmarować się maścią z kortykosteroidami. Poza tym, jeśli po trafisz na ślady świadczące o obecności pluskiew w pomieszczeniu, spakuj swoje rzeczy i odstaw walizkę, jak najdalej od łóżka. Poza tym zgłoś to szybko obsłudze danego obiektu. W takiej sytuacji powinien ci zostać przydzielony inny pokój.

Na to uważaj

Obecność owadów możesz wykryć samodzielnie. Najpierw obejrzyj łóżko. Zajrzyj pod materac i zagłówek, sprawdź wszelkie zagłębienia. Po kontroli łóżka dobrze jest także obejrzeć inne miejsca - m.in. ramy obrazów, komody, szafy, dywany i zasłony. O obecności owadów mogą świadczyć także ślady ich odchodów (czarne lub brązowe kropeczki, które tworzą małe dróżki). Mogą one znajdować się nie tylko na łóżku, ale także na ścianach. 

Co robić, gdy przywieziemy ze sobą pluskwy?

Pluskwy są bardzo uciążliwe i zazwyczaj trudno je zwalczyć. Dlatego jeśli trafisz na nie w czasie wyjazdu warto zachować szczególną ostrożność, aby nie przewieźć ich ze sobą do domu. O czym należy pamiętać? Walizki trzymaj z dala od łóżek, w których pluskwy zazwyczaj przebywają. Przykładowo, wiele osób przechowuje je w łazienkach. 

Jeśli po powrocie do domu zauważysz, że przewiozłaś ze sobą pluskwy, warto przystąpić do walki z owadami. Zanim skorzystasz z pomocy profesjonalistów, odkurz wąską końcówką odkurzacza wszystkie zakamarki w ramie łóżka oraz w innych meblach. Po tym zabiegu worek od odkurzacza należy owinąć folią lub okleić taśmą i wyrzucić do zewnętrznego pojemnika na śmieci (w żadnym wypadku do kosza w kuchni czy zsypu). Kolejnym ważnym krokiem jest wypranie pościeli i firanek. Aby zabieg był skuteczny, temperatura wody musi wynosić co najmniej 60 stopni Celsjusza.

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: