Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? Te proste tiki pomogą ci o nią zadbać

Jak się okazuje, wilgotność powietrza w domu to niezwykle istotna kwestia. Dobre parametry zapewniają lepszy sen, ale też wpływają na samopoczucie domowników. Sprawdź, jaka powinna być i co wpływa na wilgotność powietrza.

Wilgotność powietrza w domu to ważna kwestia, której nie powinniśmy ignorować. Zbyt wysoka prowadzi do powstawania pleśni. Zbyt suche powietrze powoduje natomiast drapanie w gardle, suchy kaszel czy infekcje dróg oddechowych. Podpowiadamy, jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu i jak zachować ją w stałych parametrach. 

Więcej treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? Te parametry zapamiętaj 

Optymalna wilgotność powietrza w domu ma bardzo szeroki zakres i jest zależna od wielu czynników. Lekarze rekomendują, żeby utrzymywać ją na poziomie od 40% do 60%. Zależy to jednak od temperatury, która panuje już we wnętrzu. Jeśli wynosi do 20 stopni, wilgotność powinna być odpowiednio wyższa.  

W jaki sposób można sprawdzić parametry w swoim domu? Jest to bardzo proste, dzięki urządzeniu, jakim jest higrometr. W sklepach znajdziesz m.in. włosowy, kondensacyjny, elektroniczny lub termohigrometr. Ten ostatni jest niezwykle przydatny, ponieważ oprócz wykonania pomiaru wilgotności powietrza w domu, mierzy również temperaturę. 

Jak utrzymać zdrowe powietrze? Domowe sposoby na wilgotność w domu 

Żeby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, wystarczy stosować się do kilku prostych rad: 

  1. Wietrz dom lub mieszkanie co najmniej kilka razy w ciągu dnia. 
  2. Zimą wilgotne ręczniki umieszczaj na kaloryferach. 
  3. Zainstaluj na grzejnikach regulatory temperatury   
  4. Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche, ustaw pojemnik z gorącą wodą w pokoju. Parująca woda przyczyni się do poprawy poziomu wilgotności.  
  5. Jeśli powietrze jest zbyt wilgotne, możesz stworzyć domowy pochłaniacz wilgoci. Wystarczy, że sól zawiniesz w warstwę gazy i pozostawisz w miejscu, gdzie pojawia się wilgoć. Gdy się rozpuści, powtórz czynność. 
  6. W walce z wilgocią pomocne będą także kwiatki. Na parapetach możesz ustawić np. paproć, bluszcz pospolity czy chamedorę wytworną. 
Więcej o: