Jak uszczelnić okna? To banalnie proste. Wystarczy kilka minut, żeby ciepło nie uciekało z domu

Lato na dobre już się skończyło. Niedługo czeka nas deszczowa jesień, a zaraz po niej mroźna zima. Temperatury będą spadać nie tylko na podwórku, ale też w naszych mieszkaniach. Jak uszczelnić okna, żeby ciepło nie uciekało z domu? Dzięki tym produktom wykonasz zadanie sama i to w kilka minut.

Nieszczelna okna obniżają temperaturę w domu, a to oznacza, że niedobory muszą być zrekompensowane przez bardziej intensywną pracę układu grzewczego. Tym samym nasze rachunki za ogrzewanie wzrastają? Jak uszczelnić okna, żeby nie doszło do takiej sytuacji?

Więcej treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Nieszczelne okna. Dlaczego ciepło ucieka z domu? 

Specjaliści co roku podkreślają, że przez nieszczelna okna ucieka nawet do 30% ciepła. Powoduje to nie tylko obniżenie temperatury w domu, ale też pojawienie się dodatkowych kosztów w budżecie. Przyczyn nieszczelności okien jest wiele.  

W przypadku nowych okien może to wynikać z zaniedbań monterów. Zimą, przy niskich temperaturach często dochodzi także do kurczenia się materiału i plastik może zacząć przepuszczać powietrze. Nieszczelność starych okien to najczęściej wynik zużytych uszczelek. Żeby sprawdzić ich szczelność, można wykonać domowy test. Wystarczy włożyć jedną kartkę pomiędzy ościeżnicę a skrzydło, omijając miejsce z ryglem i zamknąć okno. Jeśli bez trudu wysuniesz papier ze szczeliny, konieczna jest wymiana uszczelek w oknach. 

Czym uszczelnić okna? Zrobisz to w kilka minut 

Samodzielne uszczelnianie okien nie jest skomplikowanym procesem. Każda z nas przy pomocy specjalistycznych urządzeń może to zrobić w kilka minut. Czego będziesz potrzebować, żeby uszczelnić okna na zimę? 

Skutecznym produktem jest taśma uszczelniająca do okien. Aby ją zamontować, należy dobrze zdiagnozować źródło nieszczelności, a następnie właściwie dobrać rodzaj taśmy. Zdementuj okno, aby dostać się do wszystkich zakamarków. Pozbądź się starych taśm, wyczyść powierzchnię, a następnie zamontuj taśmę do ościeżnicy oraz muru.  

Innym sposobem jest pianka do uszczelniania okien. Może ona również posłużyć jako izolacja. Pianka jest niezwykle popularnym produktem, ponieważ jej elastyczna substancja pozwala na dokładne wypełnienie każdej przestrzeni, a jej nadmiar można łatwo usunąć. Dodatkowo jest odporna m.in. na niekorzystne warunki atmosferyczne i pleśń.  

Więcej o: