Wlej szklankę tej mieszanki do żelazka, a przestanie zostawiać plamy. Potrzebne składniki masz w kuchni

Podczas prasowania na ubraniach żelazko zostawia nieestetyczne plamy? Warto wówczas sięgnąć do... kuchennej szafki. Jak wyczyścić żelazko? Wystarczy, że wlejesz do pojemnika na wodę szklankę tego roztworu.

Plamy pozostawione przez żelazko podczas prasowania są nie tylko nieestetyczne, ale mogą być też trudne do usunięcia. Warto zatem zawczasu zadbać o sprzęt, aby uniknąć takich przykrych niespodzianek. W jaki sposób to zrobić? To banalnie proste. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Skąd biorą się plamy po prasowaniu. "Lepiej zapobiegać niż leczyć"

To niewłaściwe użytkowanie żelazka jest najczęstszym powodem powstawania zabrudzeń. Co przez to można rozumieć? M.in. używanie twardej wody z kranu czy korzystanie ze zbyt wysokiej temperatury. Jeśli pojawia się brud lub osad, którego nie usuwamy regularnie, to w końcu może on doprowadzić nie tylko do powstania plam czy nalotu z kamienia, ale też zablokowania ujść pary i uszkodzenia sprzętu. 

Czym wyczyścić żelazko? Wlej ten roztwór, a efekty cię zaskoczą 

Chcąc uniknąć problemów z żelazkiem lub jego wymiany na nowy model, czyszczenie warto wykonywać raz w miesiącu. W pierwszej kolejności za pomocą wykałaczki należy wyczyścić otwory na parę. Następnie przechodzimy do wykonania domowego roztworu, na który składa się pół szklanki wody i pół szklanki octu.

Po wymieszaniu składników wlewamy całość do zbiornika na wodę i uruchamiamy żelazko. Nagrzany sprzęt unosimy w pozycji poziomej nad ręcznikiem i włączamy funkcję pary. Po kilku minutach wyłączamy żelazko i wylewamy resztki mieszanki.

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Sięgnij do kuchennej szafki 

W pozbyciu się przypaleń i zabrudzeń na stopie żelazka przyda się soda oczyszczona. Dwie łyżeczki mieszamy z łyżeczką wody, a następnie pastę nakładamy na ciężki do usunięcia brud. Zostawiamy na 15 minut, a po tym czasie delikatnie szorujemy i zmywamy wilgotną ściereczką. 

Więcej o: