Jaka jest idealna temperatura w domu? Zmniejsz rachunki za ogrzewanie nawet o 25%

Okres grzewczy zbliża się ogromnymi krokami, a to oznacza wzrost naszych rachunków. Na szczęście istnieją sposoby na zaoszczędzenie. Rozwiązaniem jest optymalne ustawienie grzejnika. Jaka jest idealna temperatura w domu?

Nadchodzący okres grzewczy budzi sporo obaw. Także jeśli chodzi o zwiększone rachunki z nim związane. Istnieją jednak sposoby na komfortową temperaturę i zaoszczędzenie na ogrzewaniu. O jakich wartościach mowa? Jaka jest idealna temperatura w domu? Odpowiedź może cię zaskoczyć.  

Zobacz wideo Minus 60°C w styczniu i mrozy w maju. Jak żyje się w tej wsi?

Idealna temperatura w domu. Te wartości są dobre dla naszego zdrowia 

Optymalna temperatura w domu jest niezwykle ważna. Także dla naszego zdrowia. Zbyt wysokie wartości pogarszają nasze samopoczucie. Temperatura sprawia, że stajemy się bardziej ospali, a nasza podatność na infekcje wzrasta. Kiedy jednak w mieszkaniu jest zbyt zimno, wzrasta nasze ciśnienie krwi, ponieważ organizm chroni się przed zimnem. Tym samym zużywa większą ilość energii, żeby się rozgrzać, a mniej na koncentrację czy kreatywność. Jaka jest więc idealna temperatura w domu? Przyjmuje się, że optymalna wartość to: 

  • Sypialnia – 16-18 st. C 
  • Pokój dzienny i pokoje dziecięce - 20-22 st. C 
  • Łazienka - 22-24 st. C. 

Jak zaoszczędzić w okresie grzewczym? Wystarczy odpowiednio ustawić temperaturę 

Według ekspertów nasz organizm najlepiej funkcjonuje, kiedy zimą w pomieszczeniach temperatura nie przekracza 21 stopni C. Jeśli jednak chodzi o sypialnię, przy zasypianiu pomaga niższa wartość, czyli 18 st. C. Jak się okazuje, żeby zaoszczędzić energię i zapłacić niższe rachunki za ogrzewania, w całym mieszkaniu powinna panować podobna temperatura. Wystarczy zmniejszać ją do 19 stopni C. w domu lub ustawić taką samą wartość jak w sypialni, czyli 18 st. C.  

Warto także zadbać o odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy tracić nawet do 30% ciepła. To nie tylko ogromna strata temperatury, ale przede wszystkim źródło dodatkowych kosztów. 

Więcej o: