Ostatni portret królowej. Elżbieta II wybrała wyjątkowy dodatek. "Miał wartość sentymentalną"

Pałac Buckingham opublikował w niedzielę wieczorem ostatni portret królowej Elżbiety II. Zdjęcie zostało wykonane przez forografa Ranalda Mackechnie, tuż przed Platynowym Jubileuszem rządów królowej Wielkiej Brytanii i jej 96. urodzinami. Do fotografii monarchini pozuje w błękitnym stroju na terenie zamku Windsor. Uwagę przykuwa jednak niesamowity dodatek, który królowa dobrała do kompletu.
Zobacz wideo Królowa Elżbieta II opublikowała swojego pierwszego posta na Instagramie

Oprócz charakterystycznego dla Jej Wysokości uśmiechu i gustownego, jasnoniebieskiego garnituru, uwagę na portrecie przykuwają unikatowe broszki z akwamarynem, które monarchini otrzymała od rodziców - króla Jerzego VI i królowej Elżbiety.

Wielka Brytania żegna Elżnietę II Pogrzeb Elżbiety II. Pałac Buckingham opublikował zdjęcie królowej

Był to prezent na jej osiemnaste urodziny w 1944 roku. Dlatego też te drogocenne i pięknie wykonane przedmioty miały dla królowej wartość sentymentalną  - czytamy na oficjalnej stronie brytyjskiej rodziny królewskiej.

Jak natomiast podała stacja BBC, królowa miała je przypięte do stroju również podczas swojej przemowy do narodu w 75. rocznicę Dnia Zwycięstwa w Europie - miało to miejsce w 2020 roku.

Ostatni portret królowej Elżbiety II. Ten szczegół przykuwa uwagę

Wyjątkowe broszki z akwamarynem można było również zauważyć podczas telewizyjnego orędzia królowej w dniu Diamentowego Jubileuszu jej panowania, w 2012 roku.

Ponadto, na niepublikowanym wcześniej zdjęciu widzimy charakterystyczny, perłowy naszyjnik z trzech nici, który Elżbieta również otrzymała w prezencie od swojego ojca. Po śmierci brytyjskiej królowej, naszyjnik zauważono na szyi księżnej Cambridge Kate Middleton, żony księcia Williama. Połączyła go z parą diamentowo-perłowych kolczyków, które też wcześniej należały do królowej Elżbiety II.

 

Znane zaś ze Srebrnego Jubileuszu kolczyki z pereł - które także widzimy na zdjęciu - wykonane przez nadwornego jubilera, królowa założyła po raz pierwszy w 1977 roku, z okazji jej 25, rocznicy wstąpienia na tron Wielkiej Brytanii.

Trumna królowej Elżbiety II, udrapowanej w Royal Standard z cesarską koroną państwową oraz kulą i berłem suwerena, leżące w stanie na katafalku w Westminster Hall, w Pałacu Westminsterskim, w Londynie , 18 września 2022 r., Pogrzeb królowej Elżbiety II. Transmisja z uroczystości - gdzie oglądać?

Księżna Kate z kolei założyła je pierwszy raz w 2016 roku, podczas swojej pierwszej królewskiej wizyty w Holandii.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Przypomnijmy, że najdłużej panująca w Wielkiej Brytanii królowa Elżbieta II zmarła 8 września br. We wtorek trwają uroczystości pogrzebowe, związane z odejściem monarchini, które rozpoczęły się około godziny 11.30 czasu polskiego. Trumna władczyni została przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie o godzinie 12.00 rozpoczęło się nabożeństwo żałobne.

Źródło:The Royal Family/BBC/Instagram/Twitter

Więcej o: