Dzięki tej ukrytej funkcji w grzejniku zaoszczędzisz pieniądze. Większość osób jej nie zna!

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Istnieją pewne z pozoru banalne sposoby, z których mało kto zdaje sobie sprawę. Przykładem są oznaczenia na pokrętłach kaloryferów. Odpowiednie ich zastosowanie sprawi, że można zmniejszyć opłaty.

Za oknem pogoda pogarsza się do tego stopnia, że łatwo zauważyć, że lato na kolejny rok odchodzi właśnie w zapomnienie. Robi się chłodno w ciągu dnia, a noce są już naprawdę zimne. W niektórych rejonach Polski spadł nawet śnieg, a to wszystko sprowadza się do myśli, że warto zadbać o ogrzewanie. Niestety, ceny ogrzewania znacznie wzrosły. Polacy zastanawiają się, jak za wszelką cenę zmniejszyć wysokość opłat. Jednym z patentów może być odkrycie funkcji kaloryfera, która jest przydatna.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Podwyżki opłat za prąd i gaz w 2022 roku. Jak je zmniejszyć?

Szacuje się, że w 2022 roku wzrost rachunków za gaz to 54% i za prąd 24%. Aby maksymalnie obniżyć opłaty, najlepiej stosować się do poniższych zasad:

1. Ustawiaj optymalną temperaturę
2. Uszczelnij okna
3. Korzystaj z energii słonecznej, a kiedy panuje ładna pogoda, rozsuń zasłony i zwiń rolety
4. Nie zużywaj prądu na marne, odłączaj niepotrzebne kable od sprzętów elektrycznych
5. Spraw, aby mieszkanie stało się jak najbardziej przytulne, zakup poduszki, koce
6. Zaplanuj pranie, gotowanie lub podgrzewanie wody na takie godziny, aby zaoszczędzić na dopłatach u swojego dostawcy energii elektrycznej.
7. Dbaj o system grzewczy i regularnie odpowietrzaj kaloryfery
8. Używaj urządzeń do generowania ciepła! Np. po pieczeniu w piekarniku, pozostaw otwarty na kilkanaście minut, uwalniaj ciepło, kąpiąc się w ciepłej wodzie, aby wypełniło łazienkę, używaj grzejnika np. tylko w jednym pomieszczeniu, w którym przebywasz, zamiast nagrzewać całą powierzchnię.
9. Do lodówki wkładaj jedzenie szczelnie zamknięte i schłodzone, aby obniżyć koszty energii elektrycznej.
10. Nie pozwól, by ciepło uciekło! Pamiętaj o wyłączaniu po krótkim czasie okapu, lub wentylacji.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Ten prosty trik warto znać. Chodzi o kaloryfer

Nie każdy wie, ale oznaczenia na kaloryferze wcale nie są aż takie oczywiste. Na pokrętle bez trudu zauważysz skalę od jeden do pięciu. Posiadają ją termostaty, a ich producenci specjalnie nie umieścili na nich konkretnych wartości temperatur. Mogłyby zmylić użytkowników, a nie o to przecież chodzi. Co zatem oznacza pięciostopniowa skala? Najważniejszym oznaczeniem jest śnieżynka, która wcale nie jest "zerem". Traktując tę wartość, jako najniższą, możemy nieświadomie podwyższać rachunki, ponieważ śnieżynka, to tak naprawdę poziom od sześciu do ośmiu stopni na plusie. W tym trybie zawór nie dopuszcza, aby woda w grzejnikach zamarzała. Analogicznie - cyfra 1, to temperatura pomiędzy 12. a 13. stopniami, cyfra 2, to ok. 15 stopni, 3, to między 18 a 20 stopni, 4 jest dedykowaną temperaturą dla pokoi dziecięcych i wynosi między 22, a 24 stopnie, zaś cyfra 5, to aż 28 stopni.

Więcej o: