Dodatek do emerytury po 65. i 75. roku życia możesz otrzymywać co miesiąc! Gdzie złożyć wniosek?

Jak otrzymać dodatek do emerytury? Po 65. roku życia można się ubiegać o środki pieniężne wypłacane co miesiąc, nie tylko w ZUS. Co więcej, również po 60. i 75. roku życia jest kilka sposobów na dodatkowy zastrzyk gotówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Po 7-procentowej waloryzacji świadczeń przeprowadzonej w marcu obecnie najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 netto. Niestety biorąc pod uwagę galopującą inflację i stałe podwyżki, wielu seniorów szuka rozwiązań, aby podratować domowy budżet. Podpowiadamy zatem, na jakie dodatki mogą liczyć wybrani emeryci. 

200 zł jako dodatek do emerytury po 65. roku życia. Dla kobiet próg wiekowy wynosi mniej 

Mężczyźni, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny oraz udowodnią 25 lat czynnej służby w Ochotniczej Staży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, mogą wnioskować o dodatkowe 200 zł do emerytury.

W przypadku kobiet czas wymaganej służby jest niższy o 5 lat. Jest jednak jeszcze jeden warunek, a mianowicie udział w akcjach ratowniczych odbywał się przynajmniej raz w roku. Gdzie należy się udać, aby złożyć wniosek? Do miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. 

Program Mama 4+, czyli dodatek do emerytury po 60. roku życia. Wniosek mogą złożyć też ojcowie 

Osoby otrzymujące świadczenie, które wynosi mniej niż obecnie obowiązująca minimalna emerytura, mogą wnioskować o jego wyrównanie w ramach programu Mama 4+. Warunek? W przypadku kobiet seniorek opiekowanie się minimum czwórką dzieci i w związku z tym rezygnacja lub niepodjęcie pracy. Ojcowie muszą zaś udowodnić, że wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Maksymalna można otrzymać 1338,44 zł brutto, składając wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające do ZUS

Dodatek do emerytury po 75. roku życia. Nie potrzebny jest wniosek 

Żaden wniosek nie jest natomiast potrzebny dla seniorów po 75. roku życia. ZUS z automatu wypłaci tej grupie dodatek pielęgnacyjny w wysokości 256,44 zł. Pozostali seniorzy mogą się o niego ubiegać na wniosek, jeśli mają przyznane prawo do emerytury lub renty i są całkowicie niezdolne do pracy, lub samodzielnej egzystencji.  

Więcej o: