Wigilia 2022 - świąteczny kalendarz i prognoza pogody. Ile dni zostało do świąt i czy Wigilia to dzień wolny od pracy?

Wigilia 2022, jak co roku wymaga wielu przygotowań. Jak zaplanować świąteczny urlop i czy czeka nas raczej deszcz, a może typowo zimowy krajobraz? Sprawdź z nami listę dni wolnych od pracy oraz długoterminową prognozę pogody.

Kiedy jest Wigilia 2022? - czy jest to dzień wolny od pracy? 

Kiedy jest Wigilia 2022 i czy jest to dzień wolny od pracy? Zgodnie z Kodeksem pracy, za święto, które wypada w sobotę, przysługuje nam dodatkowe wolne, którego termin pracownik ustala razem z pracodawcą. Wigilia to oczywiście 24 grudnia, który w tym roku wypada w sobotę. Czy to oznacza, że na tę okoliczność można odebrać dzień wolny w innym terminie? Niestety nie, ponieważ Wigilia traktowana jest jako dzień powszedni i gdy wypada w tygodniu, to świętujemy po pracy. 

Ile dni do Wigilii - lista dni wolnych od pracy: grudzień, styczeń 

Ile dni pozostało do Wigilii w 2022 roku? Już tylko 38 dni dzieli nas od 24 grudnia 2022 roku. Poniżej prezentujemy wykaz świąt w grudniu i styczniu kolejnego roku. 

  • Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia  - 25 grudnia 2022 r. (niedziela) 
  • Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia - 26 grudnia 2022 r. (poniedziałek) 
  • Nowy Rok - 1 stycznia 2023 r. (niedziela) 
  • Święto Trzech Króli - 6 stycznia 2023 r. (piątek) 

Wiemy już, kiedy jest Wigilia 2022 oraz znamy daty świąt w grudniu i styczniu. Czas sprawdzić prognozę pogody

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Wigilia 2022: data i pogoda. Czy czekają nas śnieżne święta? 

Na śnieg czekają przede wszystkim dzieci. Przewiduje się, że w grudniu 2022 średnia miesięczna temperatura i suma opadów będzie kształtować się w zakresie normy z lat 1991-2020. Oznacza to, że w czasie świąt mogą wystąpić opady śniegu. 

Pogoda długoterminowa na początek roku 2023 

Początek roku według przewidywań synoptyków również ma kształtować się w zakresie normy z lat 1991-2020. Należy spodziewać się temperatury w granicach od -4°C do 0°C. Jest duże prawdopodobieństwo, że Polacy przywitają Nowy Rok w zimowej aurze, ale warto podkreślić, że prognozy długoterminowe są tylko pewnym założeniem, które należy ponownie sprawdzić w okolicy Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra

Wigilia 2022 - kiedy zacząć przygotowania? 

Dokładna data Wigilii 2022 jest znana wszystkim. Jak się przygotować na świąteczny czas? Zakupy warto zaplanować dużo wcześniej i nawet przy okazji codziennych sprawunków dodać produkt, który przyda nam się na święta. Tuż przed świętami ceny mogą wzrosnąć i jest to skuteczny patent na ominięcie tłumów. Tę samą zasadę warto zastosować w przypadku prezentów, budżet domowy w grudniu będzie i tak już bardzo napięty. Niektórzy drobne upominki o uniwersalnym charakterze kupują przez cały rok i tuż przed świętami nie martwią się co włożyć pod choinkę. Osoby, które będą pracować do ostatniej chwili, mogą zamówić gotowe potrawy, ale o rezerwację menu trzeba zadbać odpowiednio wcześnie. Zamówienia świąteczne zbierane są już w połowie grudnia. 

Zobacz też: Oryginalne dekoracje świąteczne - Narnia, boho, PRL

Więcej o: