W trzech przypadkach można ubiegać się o podwójne świadczenie, ale nie z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może bowiem wypłacać dwóch emerytur równolegle. W jaki sposób można zatem otrzymać dodatkowe pieniądze i to dożywotnio? Przywilej ten mają niestety wybrani. Trzeba bowiem spełniać kilka warunków, a także złożyć dwa formularze.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby, które podjęły za granicą pracę legalnie, tzn. odprowadzały składki, mają szansę na otrzymywanie co miesiąc drugiego świadczenia. Wniosek należy wówczas złożyć do organu emerytalnego w państwie, w którym pracowaliśmy. Na pozytywną decyzję można liczyć w sytuacji, gdy zostaną spełnione niezbędne przesłanki np. osiągnięcie wymaganego stażu pracy.
Służby mundurowe mogą pobierać emeryturę z ZUS oraz ZER MSWiA, co wynika z braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Warto jednak pamiętać, że druga emerytura przysługuje tylko funkcjonariuszom, którzy przystąpili do służby po 2 stycznia 1999 r., a po jej zakończeniu podjęli się pracy w cywilu, na co wskazuje art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Rolnicy otrzymają drugą emeryturę, jeśli opłacali składki zarówno do ZUS, jak i KRUS. Co istotne, aby świadczenie zostało przez KRUS wypłacone, składki należy odprowadzać przez przynajmniej 25 lat. Tylko wtedy organ pozytywnie rozpatrzy wniosek.