Nowe 500 plus dla emerytów będzie przysługiwało wyłącznie małżeństwom? "To już skandal"

Jest pomysł na 500 plus dla emerytów. Do Sejmu trafił projekt, zgodnie z którym dodatkowe środki miałyby przysługiwać małżeństwom. Kryterium decydującym o przyznaniu pieniędzy miałby być natomiast staż związku. Pojawia się jednak wiele wątpliwości co do słuszności nowego świadczenia.

Dodatek dla małżeństw z długoletnim stażem? Do Sejmu trafiła petycja obywatelska w tej sprawie. Osoby pozostające w związku małżeńskim przez 50 lat mogłyby liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jak donosi Gazeta Wyborcza, jeden z posłów PiS, który chciał pozostać anonimowy, przyznał, że "gdyby małżeństwa z długim stażem dostawały dodatkowe gratyfikacje, może byłoby mniej rozwodów". 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Małżeństwo+, czyli nowe 500 plus dla seniorów 

Inicjatorzy programu "Małżeństwo plus" złożyli do Sejmu projekt obywatelski, który proponuje nowy dodatek dla seniorów. 

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich.

Jak donosi Wyborcza, niewykluczone, że posłowie pracami nad nowym mogą zająć się jeszcze w tym roku.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Będzie nowe 500 plus dla emerytów? Ta propozycja podzieliła ekspertów 

W rozmowie z Wyborczą wspomniany poseł stwierdził, że taki dodatek byłby sygnałem, że partia wspiera w Polsce małżeństwa. - Oczywiście pozostaje kwestia pieniędzy, dlatego moim zdaniem musimy się zastanowić, czy to ma być świadczenie wypłacane co miesiąc, czy raz w roku oraz, czy pomoc ma być kierowana do wszystkich małżeństw, czy tylko do tych, które wychowały dzieci — dodał, przy czym zaznaczył, że skłania się do nienagradzania świadczeniem małżeństw bezdzietnych. 

Odmienne zdanie ma na ten temat były minister finansów, prof. Paweł Wojciechowski. - To przykład tego, na co nie powinny być przeznaczane środki publiczne, ponieważ nie wspierają żadnego z celów polityki społecznej, jak zmniejszanie nierówności, czy ochronę ryzyka społecznego, ani nawet dzietności. 

Prof. Irena Kotowska ze SGH również dodaje, że trudności materialne odczuwają również inni emeryci, a więc ich pomoc nie powinna omijać. 

500 plus dla małżeństw w opinii naszych czytelników 

Program Małżeństwo+ wywołało także burzliwą dyskusję w komentarzach pod jednym z naszych ostatnich artykułów

To już skandal. Nigdy nie zagłosuje już na PIS
A co z nami, samotnymi emerytami, kogo obchodzi to, że nie mamy za co wykupić leków, nie wystarcza nam na życie itp.
Powinno być jak w Niemczech, kiedy jeden z małżonków odchodzi (emeryt) żona czy mąż powinni pośmiertnie otrzymywać po współmałżonku przynajmniej 50 procent jego emerytury
Kolejne rozdawnictwo. Do najbiedniejszych, czyli samotnych, wdów i wdowców, nie daj Boże bezdzietnych znowu nic nie trafi.
Więcej o: