Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy? Te fakty mog³y ci umkn±æ

O ile w przypadku leków czêsto dok³adnie zaznajamiamy siê z ulotkami, tak w przypadku naturalnych produktów takich jak zio³a, herbatki czy olejki, robimy to rzadko. Dotyczy to tak¿e olejku herbacianego, który poza zdrowotnymi w³a¶ciwo¶ciami mo¿e okazaæ siê truj±cy.

Olejek herbaciany powstaje z drzewa rosnącego w Australii. Wykorzystuje się go jako jeden ze składników wielu środków chemicznych, leczniczych i kosmetycznych. Często używamy go w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jednak czy wiemy, jak to robić, by nie wystąpiły działania niepożądane?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Wiele zastosowań olejku z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z najsilniejszych antyseptycznych składników pochodzenia naturalnego. Doceniamy go za korzystny wpływ na miejscowe zahamowanie rozwoju zakażeń bakteryjnych i grzybicznych. Może wspomagać leczenie trądziku, opryszczki i łupieżu, a stylistki paznokci często polecają go do walki z onycholizą (bezbolesne odklejanie się płytki paznokcia od łożyska).

Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy?

Mimo swoich dobroczynnych właściwości olejek herbaciany uważany jest za trujący. Niewłaściwe stosowanie może poważnie wpłynąć na nasze zdrowie. Absolutnie nie powinniśmy przyjmować go doustnie i w zbyt dużych stężeniach. Używajmy jak najświeższego olejku, gdyż już po 3 miesiącach powstaje w nim związek, który może podrażniać naszą skórę. Pierwszy kontakt z produktem powinien być ostrożny ze względu na możliwe reakcje alergiczne. Kobiety w ciąży i karmiące, oraz dzieci do 6 roku życia nie powinny go używać.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego, by uniknąć działań niepożądanych?

Gdy stosujemy go wedle zaleceń — jako dodatek do ulubionych kosmetyków, miejscowo na skórę lub po rozcieńczeniu, nie powinniśmy niczego się obawiać. Olejek herbaciany ma wiele dobroczynnych właściwości, z których warto skorzystać, jednak dobrze, aby robić to z głową i w odpowiednich ilościach

Wiêcej o: