Emerytura po mężu będzie wypłacana podwójnie? Jest nowy projekt ustawy. "Już chyba najwyższy czas"

Emerytura po mężu to potoczne określenie dla renty rodzinnej, gdyż to właśnie wdowy najczęściej decydują się na pobieranie świadczenia. Jest szansa, że wkrótce wypłaty będą odbywały się na nieco innych zasadach.

Warunki uprawniające do wypłaty emerytury po mężu, ale też wysokość świadczenia od lat budzą wiele kontrowersji. Pomysł na nowe zasady wypłaty renty rodzinnej przedstawiła Lewica, która kilka miesięcy temu złożyła w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Renta rodzinna po mężu. Jakie warunki musi spełnić wdowa, aby ją otrzymać? 

Wdowa, która chce otrzymać rentę rodzinną, musi rzec się nie tylko własnego świadczenia, ale też spełniać jeden z poniższych warunków

  • w chwili śmierci małżonka mieć przynajmniej 50 lat,
  • w chwili śmierci małżonka nie być zdolną do pracy,
  • skończyć 50 lat lub stać się niezdolną do pracy pięć lat po śmierci małżonka,
  • wychowywać dziecko do 16 roku życia, lub 18 roku życia kontynuującego naukę, które ma prawo do ubiegania się o rentę rodzinną,
  • wychowywać dziecko niezdolne do samodzielnej egzystencji lub do pracy, któremu przysługuje renta rodzinna.

Wówczas może otrzymać 85 proc. świadczenia. Przy pobieraniu renty przez dwie osoby otrzyma 90 proc. świadczenia, a przy co najmniej trzech 95 proc. 

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Emerytura po mężu będzie podwójna? Lewica ma nowy pomysł 

Nowe zasady wypłat emerytur po mężu to jeden z postulatów w ramach projektu ustawy "Bezpieczny Senior". Zgodnie z jego założeniami kobiety mogłyby wybrać, czy chcą zachować własne świadczenie powiększone o 25% świadczenia zmarłego małżonka, czy przejąć świadczenie zmarłego współmałżonka powiększone o 25% własnego świadczenia. 

Niestety projekt złożony już kilka miesięcy temu wciąż "leży w zamrażarce sejmowej". Marszałek Witek nie wprowadziła go bowiem pod obrady. Lewica zapowiedziała więc projekt obywatelski. - Klub się zbierze tuż przed zaplanowanym na połowę września pierwszym posiedzeniem Sejmu i wówczas, gdy będzie zielone światło dla tego pomysłu, zaczniemy przygotowywać nowy projekt ustawy. - przekazał poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak. Czy zostały podjęte kolejne kroki w tej sprawie? Na razie żadne informacje nie zostały opublikowane. 

Czy będą wypłacane podwójne emerytury po mężu? Nasi czytelnicy są na "tak"

Sądząc po komentarzach czytelników pod jednym z naszych ostatnich artykułów, zmiany w wypłatach emerytury po mężu ucieszyłyby wielu Polaków: 

Najpierw okrada się emeryta, a potem wdowę po nim
One już zostały skrzywdzone przez los, a jakby tego było mało, państwo je jeszcze okradło. Już chyba najwyższy czas, żeby zmienić to prawo, krzywdzące prawo!
Dziękuję Lewicy, że się o nas pokrzywdzonych,i okradanych upomniała, ktoś w końcu o nas pomyślał, jesteśmy zwyczajnie okradani i nikt głośno o tym nie mówi.
Więcej o: