To oficjalne! Ponowne przeliczenie emerytury tym seniorom nie przysługuje. ZUS odrzuci ich wnioski

Wciąż można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, ale ZUS nie wszystkie z nich rozpatrzy pozytywnie. Szansę na podwyżkę świadczenia mają bowiem nieliczni seniorzy, którzy spełniają określone kryteria. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Tablice średniego dalszego trwania życia są istotne szczególnie dla seniorów, którzy chcą się ubiegać o ponowne przeliczenie świadczenia. Co roku ulegają one aktualizacji i zmieniają się wraz z 1 kwietnia. Nie wszyscy mogą jednak z nich skorzystać. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Ponowne przeliczenie emerytury. Wniosek zostanie przyjęty tylko od tych seniorów

Seniorzy, którzy pobierają emeryturę mają szansę na jej ponowne przeliczenie tylko w trzech przypadkach:

  1. Po przyznaniu świadczenia pracowali lub opłacali składki na ubezpieczenie społeczne,
  2. Przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowali wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które mogłyby zostać uwzględnione przy obliczaniu świadczenia,
  3. Mogą udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie zostały uzyskane po przyznaniu świadczenia.

Ile można zyskać, składając wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022? Są nowe tablice

W związku ze zwiększoną umieralnością spowodowaną przez COVID-19, 1 kwietnia nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn we wszystkich grupach wiekowych. To oznacza korzystniejsze wyliczenia dla seniorów, którzy złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia

Jak donosi Gazeta Pomorska, emerytura 60-latka będzie wyższa o 3,7 proc. w porównaniu do poprzedniej tablicy, a 65-latka o 4,1 proc.

Przeliczenie emerytury nie przysługuje każdemu. Kogo wnioski ZUS odrzuci? 

Ta informacja sprawiła, że wielu seniorów złożyło wnioski z nadzieją na wyższe wypłaty. Trzeba jednak pamiętać, że ZUS nie przyjmie ich od każdego. Mowa tutaj o:

  • niepracujących emerytach z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących seniorach, którzy mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.), 
  • dorabiających seniorach, którzy już wcześniej złożyli wniosek — od 2022 roku mogą oni ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczenia nie raz na kwartał jak dotychczas, a raz w roku. 
Więcej o: