Gorączka, ból gardła, kaszel, katar, wyczerpanie to najczęstsze objawy przeziębienia. Jeśli ten trochę trwa i nie czujemy żadnej poprawy, to należy szybko udać się do lekarza. Proces zdrowienia możemy też wesprzeć kilkoma domowymi sposobami. Świetnie działa czosnek, cytryna, syrop z cebuli czy płukanki z soli, ale zebraliśmy też kilka innych metod, które mają zaskakujące efekty, a są zupełnie bezpieczne.
Kurkuma to prawdziwy skarb dla naszego zdrowia. Jej przeciwbakteryjne i antyzapalne właściwości będą doskonałym sprzymierzeńcem w walce z infekcjami. Najłatwiej jest spożywać sproszkowaną kurkumę, jest jednak pewien problem, sama w sobie jest słabo przyswajalna, ale z dodatkiem piperyny nasz organizm już jak najbardziej ją wchłania. A czym jest piperyna? To zwykły pieprz! Zatem 1/4 łyżeczki sproszkowanej kurkumy mieszamy ze szklanką wody i szczyptą pieprzu. Smak tego napoju jest dosyć "trudny", ale możemy dodać do niego miodu, a wtedy jest dużo smaczniejszy. Mikstury tej nie powinny spożywać kobiety w ciąży i osoby, które mają problemy z kamieniami żółciowymi.
Włącz suszarkę do włosów. Ciepło pomaga na chore gardło
To dosyć zaskakująca metoda, ale zbadali ją medycy w Wielkiej Brytanii. I jak najbardziej działa! Tak naprawdę jest to dosyć logiczne, ciepłe powietrze zwalcza wirusy powodujące nieżyt nosa, a które dalej wnikają do układu oddechowego. Zatem sięgajmy po suszarkę! Wystarczy ustawić ją na średnią temperaturę i trzymać około 40 cm od twarzy. A dalej po prostu oddychać, przez minimum 3 minuty.
Na początku przeziębienia z gorączką możemy walczyć poprzez ochładzanie temperatury ciała. Wystarczy namoczyć czystą, najlepiej nową gąbkę w chłodnej wodzie i przecierać nią twarz, ramiona i klatkę piersiową.
Herbata z jeżówki łagodzi ból gardła. Nie jest to często spotykany produkt, występuje raczej w sklepach zielarskich, ale dużo łatwiej dostać zwykły suszony tymianek. Działa jak środek wykrztuśny, dlatego pomaga na kaszel. Jak zrobić napar? Łyżkę suszonego tymianku zalewamy trzema szklankami gorącej wody, możemy dosłodzić miodem. Pijemy na "raty" przez cały dzień. Przeciwwirusowo działa również napar z owoców dzikiego bzu.
Mentol zawarty w mięcie pomaga w otwieraniu dróg oddechowych, dlatego płukanka z niej koi ból i obrzęk gardła, a także kaszel. Trzy torebki mięty zalewamy wrzątkiem, odczekujemy 4 minuty i płuczemy gardło taką herbatką trzy razy dziennie.
Pamiętajmy, że porady te nie zastąpią wizyty u lekarza, a poza tym chrońmy też innych. Lepiej nie chodzić na siłę do pracy, a przeczekać ten czas w domu, co również przyśpieszy też proces leczenia.